Biblioteka Norwida powoli szykuje się do otwarcia. W związku z wciąż trudną sytuacją epidemiczną, w tej sprawie nie ma pośpiechu.

Na środowej konferencji premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 4 maja mogą wznowić działalność placówki kultury: biblioteki, muzea, galerie sztuki etc. Nie oznacza to jednak, że tego dnia zostaną otwarte. Decyzja należy do dyrektorów instytucji. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Norwida otworzy swoje podwoje stopniowo i będzie funkcjonować według innych zasad niż przed epidemią.

W pierwszej kolejności, czyli już wspomnianego 4 maja, Norwid uruchomi przyjmowanie materiałów bibliotecznych do bibliobox’u. Od 18 maja czytelnicy wypożyczą już książki, ale tylko zdalnie. W holu budynku głównego biblioteki przy al. Wojska Polskiego 9, pojawią się punkty odbioru książek zamówionych przez czytelników online za pośrednictwem e-katalogu lub telefonicznie. Jak informuje Anna Urbańska, rzeczniczka placówki, na tym etapie zwroty książek nadal będą przyjmowane wyłącznie do bibliobox’u. Jeśli sytuacja w kraju się poprawi, Norwid podejmie kolejne kroki, ale co warto podkreślić, zgodnie z przyjętymi procedurami bezpieczeństwa oraz wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.