Choć budynki bibliotek zostały zamknięte, to pracownicy tych placówek nie zostawili swoich czytelników. Przygotowali bogatą ofertę, z której można skorzystać online, nie wychodząc z domów.

Akcja Non Stop Norwid zyskuje coraz większe grono zwolenników. Zielonogórscy bibliotekarze stanęli na wysokości zadania i na Facebooku, Instagramie, platformie YouTube oraz stronie internetowej biblioteki wdrażają kolejne pomysły. – Mamy bardzo duży odzew od nauczycieli, uczniów i ich rodziców w sprawie, np. naszego „Lekturniczka”, a studenci i pracownicy naukowi korzystają z usług „Pogotowia Czytelniczego” czy „Digitalizacji na żądanie” – tłumaczy Anna Urbańska z Biblioteki Norwida.

W wirtualnym świecie Norwida można m.in. znaleźć informacje o tym, gdzie szukać ebooków i audiobooków. W saloniku poetyckim bibliotekarze codziennie zaproponują czytelnikom dawkę wierszy autorstwa różnych poetów. Mediateka Góra Mediów podzieli się propozycjami książek dostępnych w wersji cyfrowej oraz recenzjami swoich zbiorów. Bibliotekarze filii nr 1 zachęcą do poczytania blogów o literaturze, podróżach, kulinariach, kulturze, modzie, zdrowiu… Będzie z czego wybierać! Najmłodsi mogą posłuchać bajek, a dla młodzieży została przygotowana platforma YZ Young Zone. Uczniowie odnajdą w niej tematy związane z wyborami edukacyjnymi i zawodowymi, promocją swojej twórczości, poradami wizerunkowymi, w Szuflandii mogą zaprezentować skrzętnie chowaną na dnie szuflady twórczość (prozę, poezję, grafikę, rysunki).

Uczącym się i pracującym szczególnie przydadzą się te trzy propozycje. Wirtualna Czytelnia Norwida to dostęp do szeregu baz internetowych, umożliwiających zdalny dostęp do wielu publikacji. W Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej można znaleźć materiały w postaci elektronicznej, np. wiele artykułów i czasopism, w tym naukowych, rękopisy, bogatą bazę ilustracji książkowych, czy też wersje cyfrowe unikatowych muzykaliów i książek. Biblioteka posiada też usługę digitalizacji na żądanie, czyli udostępnia czytelnikom skany i artykuły wybranych fragmentów książek.

Działania akcji Non Stop Norwid są cały czas rozwijane. W ramce podajemy linki, pod którymi można je znaleźć.

Non Stop Norwid

http://www.wimbp.zgora.pl/

https://www.facebook.com/biblioteka.norwida/

https://www.facebook.com/GoraMediow/

https://www.instagram.com/biblionorwid/

(ap)