Centrum Przyrodnicze Keplera wzbogaciło się o nowe ekspozycje. W czwartek (18.06) testował je prezydent Janusz Kubicki z synem Piotrkiem i uczniami SP 13.

– Tato, ale tu fajnie! – krzyczał Piotrek Kubicki, który wraz z tatą, szefem miasta, sprawdzał, czy nowe interaktywne eksponaty działają jak należy. Doświadczyli między innymi imitacji trzęsienia ziemi trzeciego stopnia i poruszali się w tempie antylopy i żółwia. Janusz Kubicki żartował, że obudził w sobie wewnętrzne dziecko, dlatego skakał ile tchu. Odwiedził gabinet luster. Położył się na łóżku Fakira, które przypominało zestaw do akupresury. Wcielił się w rolę prezentera pogody.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Towarzyszyli im Agata Miedzińska, szefowa Zielonogórskiego Ośrodka Kultury (też chętnie eksperymentowała) i radny Filip Czeszyk, który „dosiadł” motocykl żużlowy.

Doktor Krystyna Walińska, kierownik Centrum Przyrodniczego podkreśla, że praktycznie cała placówka jest już zagospodarowana. – Nasza nowa ekspozycja pn. „Zoom” składa się z czterech działów. Ideą tej wystawy było wyjście od szczegółu i dojście do spraw ogólnych – wyjaśnia. – W dziale „Moje ciało” na parterze widzimy elementy ludzkiej komórki, pod mikroskopem sprawdzamy jak jest zbudowana. Poznajemy też strukturę serca, mózgu, jamy ustnej, oka. Następnie płynnie przechodzimy do „Mojego miasta”,  i działów „Mój Kraj”, i „Mój świat”, gdzie przyglądamy się globalnemu ociepleniu. To 87 stanowisk, wszystkie mają charakter interaktywny – podkreśla.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Wystawa w centrum przy ul. Dąbrowskiego 14 jest zlokalizowana na dwóch poziomach, na parterze i pierwszym piętrze. Goście powinni zarezerwować sobie dwie godziny, aby wszystko zobaczyć. – Polecam stanowiska nawiązujące do problemów globalnych – dodaje K. Walińska. – Mamy nie tylko symulator trzęsienia ziemi, ale i huraganów, obecnie wyłączony z uwagi na epidemię koronawirusa – zaznacza. – Ciekawe jest stanowisko nawiązujące do dziejów ziemi.

Wystawę „Zoom” można zwiedzać w trzech turach, w godz. 10.00-12.00,13.00-15.00 i 16.00-18.00.

Doposażenie centrum kosztowało ok. 3 mln zł.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

(rk)-WZG