Jak informuje Zakład Gospodarki Komunalnej ogłoszono właśnie przetarg na “zielone przystanki” w Zielonej Górze. Pięknie i kolorowo zrobi się przy ul. Bohaterów Westerplatte i al. Wojska Polskiego.

Zielone przystanki mają poprawić jakość powietrza w mieście, dać wytchnienie od upałów i cieszyć oko. To zadanie z Budżetu Obywatelskiego 2019, na jego realizację jest 200 tys. zł. W zeszłym roku urząd miasta zapytał zielonogórzan, gdzie powinny być zlokalizowane przystanki. W ankiecie mieszkańcy wskazali też jak powinny wyglądać, do wyboru było kilka wizualizacji planowanej inwestycji.

Najwięcej głosów, bo 428 uzyskał przystanek przy ul. Bohaterów Westerplatte. Na drugim miejscu znalazł się przystanek przy Elżbietankach (352 głosy), a na trzecim przystanek przy Castoramie (149).

– Ogłoszony przetarg zakłada wykonanie dwóch zielonych przystanków, przy ulicy Westerplatte oraz al. Wojska Polskiego (Elżbietanki) – mówi Piotr Dubicki z Biura Prezydenta Miasta. – Zielony dach oraz ściany przystanków mają być nawadniane, co pozwoli na łatwiejsze utrzymanie i pielęgnację roślin. Należy również przypomnieć, że zadanie to ma charakter społeczny, każdy etap projektu był konsultowany z mieszkańcami i to właśnie oni zdecydowali o ostatecznym kształcie i lokalizacji przystanków.

Głównym elementem przystanku przy DT Centrum będzie wertykalny ogród ukształtowany w zieloną ścianę. Konstrukcja ściany ma być niezależna od wiaty przystankowej. Rośliny dobrane do kompozycji będą wyeksponowane na dwóch stanowiskach: słonecznym i zacienionym. Rośliny budujące ściany przez cały rok przywitają nas na przystanku zielonymi liśćmi. To rośliny wieloletnie, dostosowane do trudnych warunków miejskich. Nie zabraknie automatycznego systemu nawadniania.

Magistrat posadzi drzewa o pokrojach kolumnowych z koronami od samej ziemi. Przestrzeń pod drzewami obsadzona będzie bylinami i tulipanami botanicznymi. Proponowany gatunek to wiśnia piłkowana „Amonogawa”. Ozdobny efekt kwitnienia drzewa będziemy podziwiać w maju. Jesienią przepięknie przebarwi się na pomarańcz i czerwień. Drzewo nie wydaje owoców.

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, inwestycja zostanie zrealizowana do 30 listopada.

(rk)-WZG

 

Przetarg na zielone przystanki ogłoszony ( https://bit.ly/3d9amal) 👍 Teraz czekamy na oferty i zabieramy się do dzieła….

Opublikowany przez Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. Środa, 17 czerwca 2020