Ogród Botaniczny jest obecnie zamknięty z uwagi na koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że w tym popularnym miejscu spacerów wielu zielonogórzan, nic się nie dzieje. Zobaczcie zdjęcia wiosennego Ogrodu Botanicznego i MiniZoo!

Przyroda budzi się do życia z zimowego snu. Bardzo aktywne są pszczoły miodne i trzmiele, powoli zaczynają działać murarki. Pracownicy ogrodu zabrali się za nasadzenia roślin ozdobnych, bylin i krzewów. Ogrodnicy przycinają drzewka, pielęgnują trawniki i usuwają chwasty. – Zaraza, której wszyscy mamy już dość, kiedyś się skończy – mówi Paweł Wysocki, który z ramienia Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej opiekuje się ogrodem. – Nie zorganizujemy w tym roku akcji malowania jajek, uwielbianej przez najmłodszych. Szykujemy jednak dla gości wiele atrakcji na ten sezon.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Późną jesienią i zimą zadbano o niezbędne remonty. Odnowiono wigwam wymieniając deski na nowe. Wielu mieszkańców z pewnością będzie pozytywnie zaskoczonych zmianą wyglądu postaci z bajek. Niektórzy goście mieli uwagi do wizerunku Kopciuszka i Królewny Śnieżki, bo te miały prezentować się nienaturalnie. Obie „panie” z nowym „makijażem”, powinny przypaść do gustu malkontentom. Wierne krasnoludki pilnujące Śnieżki są teraz większe, mniejsze figurki odłamywały się, kiedy siadały na nich rozbrykane dzieci.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

 Alpaki zastąpią daniele

To jednak nie wszystkie nowości z minizoo „Bajkowa Zagroda”. – Nasze daniele zostaną przeniesione do hodowcy, nie stanie im się krzywda – podkreśla P. Wysocki. – Zastąpią je sympatyczne i przyjazne alpaki, je także będzie można głaskać i dwa razy w miesiącu karmić pyszną marchewką. Zwierzęta w minizoo czują się świetnie. Mogą o tym świadczyć narodziny owcy kameruńskiej, która przyszła na świat pod koniec zeszłego roku.

Na tym nie koniec dobrych wiadomości. Doktor Agnieszka Gandecka z Katedry Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Zielonogórskiego wraz ze swoimi studentami przygotuje przyrodnicze gry terenowe. – Wydrukujemy je i wraz z biletem za darmo udostępnimy wszystkim osobom odwiedzającym ogród. Gra zawiera mapkę z zadaniami do wykonania – dopowiada P. Wysocki. – Jeśli chodzi o dalsze zmiany, to Zakład Gospodarki Mieszkaniowej –  jeszcze w tym roku – ogłosi przetarg na budowę hydroplatformy przy stawie. Powstanie tam dział roślin wodnych.

W planach jest też rozbudowa minizoo. Szczegóły poznamy w maju. Będzie więcej zagród, a w nich zwierzaków. Do Zielonej Góry wprowadzą się zwinne małpki-kapucynki, lemury i urocze świnki wietnamskie. Miejsce zmieni azyl dla dziko żyjących ptaków.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Ogród jest zamknięty, ale wciąż ma kontakt z odwiedzającymi. Na fanpagu Bajkowej Zagrody na Facebooku prezentowane są zdjęcia z ogrodu, wykonane przez gości. – Jedna z dziewczynek przysłała nam piękną laurkę z podziękowaniami – cieszy się Paweł Wysocki. -Nasz ogród żyje i nie może się już doczekać na odwiedziny. Tylko w styczniu było u nas 1342 osób, a w 2019 r. – 80 tys. 182 osoby

fot. Piotr Jędzura ŁZ