Na początku stycznia przez deptak ruszy Lubuski Orszak Trzech Króli. To wieloletnia zielonogórska tradycja. Co roku mieszkańcy wraz z Kacprem, Melchiorem i Baltazarem uczestniczą w pochodzie, którego zwieńczeniem jest inscenizacja wizyty w stajence betlejemskiej.

Tego dnia każdy będzie mógł poczuć się jak król. Na Placu Bohaterów będą rozdawane korony. W orszaku oprócz osób w przebraniach zapewne nie zabraknie też zwierząt – wielbłądów czy osiołków.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Ludzie dla Ludzi” – Mecenat Złotego Serca na czele z prezeską i miejską radną, Eleonorą Szymkowiak.

Przez lata z orszakiem utożsamiany był również Gerard Nowak. Reżyserował to widowisko, a zielonogórzanie znali go również jako dyrektora Regionalnego Centrum Animacji Kultury. Tego wybitnego działacza w lubuskim środowisku kulturalnym pożegnaliśmy w marcu.

Dziewiąty już Lubuski Orszak Trzech Króli odbędzie się za tydzień, 6 stycznia o 13:45. Przemarsz poprzedzi msza w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela o godzinie 12:00.

Aleksandra Pietruszewska

fot.rcak.pl

Aleksandra Pietruszewska – Radio Index