Emma jest już gotowa, trochę się różni od modelu w glinie, bo rzeźbiarz naniósł jeszcze kilka poprawek – pisz ena swoim facebooku Tomasz Czyżniewski.

Zdjęcie profilowe Tomasza Czyżniewskiego, Obraz może zawierać: 1 osobaOto Emma. Winiarka. Już wykonana w brązie. Dzisiaj, wraz z
Artur Wochniak pojechaliśmy do odlewni „Garstka Studio” w Śremie. Bywałem już w przemysłowych odlewniach (np. przy Dąbrówki w ZG) ale nigdy w zakładzie, w którym odlewa się rzeźby z brązu.

Oczywiście celem podróży był odbiór rzeźby Winiarki Emmy, której powstanie przegłosowaliśmy w budżecie obywatelskim. Jest już gotowa, trochę się różni od modelu w glinie, bo rzeźbiarz naniósł jeszcze kilka poprawek. Przyjęli nas sympatyczni właściciele, bracia Piotr i Andrzej Garstka. Zadeklarowali, że rzeźba tymczasowo może u nich zostać.

Niestety nie mamy jej na czym ustawić, bo część pomnik z piaskowca oraz zagospodarowanie terenu okazało się za drogie, daleko przekraczające 200 tys. zł zapisane w BO. W przetargu padła kwota 340 tys. zł i… niestety został unieważniony. To był drugi przetarg. Sytuacja jest patowa. Nie wiem kiedy pomnik powstanie.

Są trzy rozwiązania:
– ogłaszamy kolejne przetargi licząc, że cena znacząco spadnie (taki spadek wydaje mi się mało realny). Termin realizacji jest wielką niewiadomą

– ograniczamy zadanie, usadawiając Emmę na niewielkim cokole mieszcząc się w kwocie z BO. Emma stanie na skwerze ale raczej nie odtworzymy w pełni przedwojennego pomnika. Termin realizacji – duża szansa, że w przyszłym roku.

– szukamy dodatkowe pieniądze poza BO to jednak wiąże się z przeniesieniem pomnika bliżej deptaka, w bardziej uczęszczane miejsce. Miałby pełnić podobną rolę jak Bachus – punktu spotkań i często fotografowanego miejsca. Termin realizacji – duża szansa, że w przyszłym roku.

Sam nie wiem co robić?
#DawnaZielonaGóra #WiniarkaEmma

Fot. Tomasz Czyżniewski

Przypominam, że w moich tekstach o dawnej Zielonej Górze, wykorzystuję również Wasze wspomnienia. Dopisanie uwag i wspomnień traktuję jako zgodę na publikację W ten sposób razem możemy ciekawiej opowiadać o naszym mieście

Obrazki z Zielonej GóryOto Emma. Winiarka. Już wykonana w brązie 🙂 🙂 🙂 dzisiaj, wraz z Artur Wochniak …

Opublikowany przez Tomasza Czyżniewskiego Wtorek, 15 września 2020

Tomasz Czyżniewski
codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz