W Parku Książęcym w Zatoniu stoją już nie tylko fontanny, ale i stylowe ławki. Prace w parku zakończą się do połowy września, oficjalne otwarcie zaplanowano w październiku.

Jak nam powiedział Jarosław Skorulski, prezes Stowarzyszenia Nasze Zatonie – drewniane ławki w stylu angielskim są stylizowane na wzór zaczerpnięty z dziewiętnastowiecznej ikonografii. Z kolei ławki żeliwne oddalono od pałacu. – W prywatnym parku nie było rzecz jasna tylu ławek, my z uwagi na komfort naszych gości postawiliśmy ich więcej – wyjaśnia J. Skorulski.

Piotr Jędzura ŁZ
Piotr Jędzura ŁZ

Po 75 latach na postument  w fontannie przed pałacem w Zatoniu powróciła rzeźba „Chłopiec z łabędziem”, albo jak niektóre źródła podają „Młody faun z łabędziem” .  Jest to oczywiście kopia dawnej rzeźby, ale wykonana w tej samej odlewni  w Gliwicach, którą w XIX wieku kierował Theodor Kalide, jeden z najwybitniejszych niemieckich rzeźbiarzy XIX wieku.

Piotr Jędzura ŁZ
Piotr Jędzura ŁZ

– W parku już jest też rzeźba dzika, która pierwotnie stała za grotą a będziemy ją podziwiać przy drugim stawie przy pałacu – dodaje J. Skorulski. – To kopia antycznej rzeźby z Florencji.

W parku powstają kolejne elementy małej architektury a trejaż przy oranżerii jest już częściowo oszklony.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ
(rk)-WZG