Dziś (30.11) uchwalono statut, regulamin i budżet Stowarzyszenia Lubuskie Trójmiasto na przyszły rok. Ze względu na pandemię spotkanie członków stowarzyszenia odbyło się w trybie zdalnym. W wideokonferencji udział wzięli prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki i Nowej Soli Jacek Milewski, burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys oraz wiceprezydenci i przewodniczący rad miejskich.

Pierwszym obradom Walnego Zgromadzenia, po oficjalnym „odmrożeniu” Lubuskiego Trójmiasta, o którym informowaliśmy w lipcu przewodniczył prezydent Zielonej Góry Januszu Kubicki. – Dziękuję za zaufanie. Wiem, że razem jesteśmy w stanie dużo osiągnąć, zaczynamy nowy etap i wierzę, że przyspieszy to rozwój naszych samorządów – podkreślał prezydent.

W trakcie spotkania m.in. omówiono cele jakie w najbliższym czasie będą realizowane przez stowarzyszanie. A wyzwań jest sporo. Najważniejsze to utworzenie Zielonogórsko-Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego, do którego dołączą kolejne gminy wśród nich m.in. Czerwieńsk, Zabór, Świdnica czy Otyń. Dzięki szerokiej współpracy tych gmin na ternie MOF będzie można realizować ważne projekty infrastrukturalne i społeczne w ramach ZIT, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Podczas Walnego Zgromadzenia, prezes Stowarzyszenia LT, Edward Fedko, przedstawił propozycję budżetu na rok 2020 i 2021 oraz zmiany w statucie stowarzyszenia. – W ostatnich latach działalność Lubuskiego Trójmiasto była zawieszona, więc dokumenty kluczowe musiały zostać zaktualizowane i dostosowane do obowiązujących norm prawnych – tłumaczył Fedko.

Członkowie stowarzyszanie jednomyślnie przyjęli propozycję budżetu, w którym przewidziano pieniądze na przygotowanie analiz i projektów związanych z działalnością MOF. Stowarzyszanie zrzesza gminy z południa województwa lubuskiego i przygotowuje je na nową perspektywę unijną. Przypominamy, do Polski ma trafić 160 mld euro, dlatego samorządy już teraz muszą przygotować się do tego, aby skutecznie sięgnąć po te pieniądze. Zielona Góra, Nowa Sól i Sulechów wspólnie z gminami, które wchodzą w skład Miejskiego Obszaru funkcjonalnego skupiają jedną czwartą mieszkańców Lubuskiego.

Główne cele:

– szybka kolej trójmiejska łącząca Sulechów, Zieloną Górę i Nową Sól,
– zachodnia obwodnica Zielonej Góry omijająca Przylep, Płoty i Czerwieńsk, prowadząca przez most w Pomorsku docelowo do nowego węzła S3 Sulechów Północ.
– drugi etap obwodnicy południowej Zielonej Góry prowadzący do pełnego węzła S3 w Niedoradzu
– dokończenie obwodnicy Nowej Soli.
– ścieżki rowerowe: budowa odcinka Sulechów – Klępsk do Janowca (ok. 7 km), co pozwoli włączyć się do systemu ścieżek babimojskich, które już komunikują ze Zbąszynkiem, Zbąszyniem i Wolsztynem. Trasę z Zatonia, przez Niedoradz, do Otynia.

lt - wzg