Tym razem podczas koncertu z cyklu Jazzujące Muzeum wystąpi kwintet Piotra Barona, który promuje swoją najnowszą płytę „Wodecki jazz”, wydaną przez Polskie Radio.

Program wieczoru:
– wprowadzenie Leszek Kania i Jerzy Nowak,
– prezentacja obrazu Józefa Łukomskiego (1920-1996), „Epitafium nieokreślone”, 1973, z kolekcji Działu Sztuki Współczesnej MZL – Leszek Kania
– koncert „Wodecki Jazz”

Piotr Baron, jeden z najwybitniejszych polskich saksofonistów jazzowych, kompozytor i pedagog wraz ze swoim zespołem (Łukasz Żyta – perkusja, Maciej Adamczak – kontrabas, Michał Tokaj – fortepian, Robert Majewski – trąbka, fluegelhorn, Piotr Baron – saksofony, klarnet basowy) wydał w 2019 roku nowy krążek. Składają się na niego wybrane kompozycje Zbigniewa Wodeckiego (1950-2017), dla którego jazz był zawsze wielką fascynacją. Podczas koncertu będzie można usłyszeć m. in. jazzowe wersje m.in „Opowiadaj mi tak”, „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Zacznij od Bacha” czy „Izoldę”.

“Gdy w głowie masz dobrą i piękną ideę, to może ona poczekać na ucieleśnienie nawet 20 lat. Widocznie właśnie teraz jest ten moment i ci ludzie. Może czasem żal, że trzeba było zmienić pierwotny koncept – Piotr Baron zamarzył sobie, że nagra ze swoim jazzowym bandem piosenki Zbigniewa Wodeckiego z udziałem autora. Nie udało się. Jazzman jednak w końcu pomysł zrealizował i pokazał, jak można umiejętnie godzić światy – jazzowy z popowym, szlachetnej poezji z hip-hopem, muzyków doświadczonych, którzy nic nikomu udowadniać już nie muszą z tymi, którzy dopiero wchodzą w muzyczny świat (choć z przytupem), wyrafinowanych akademickich harmonii z góralską nutą.
To płyta, która pozwala wspomnieniom płynąć, i która uświadamia, że wszyscy znamy piosenki Wodeckiego, bo nawet w aranżacjach instrumentalnych brzmią znajomo”.
Kinga Anna Wojciechowska, “Presto”, nr 25

(czwartek) 28.11.2019, godz.19.00, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, al. Niepodległości 15, Zielona Góra, bilety: 15/30 zł