Od środy (9.09) w Muzeum Ziemi Lubuskiej możemy zobaczyć wystawę plakatów winobraniowych z dawnych lat. – To doskonała okazja, aby poczuć klimat dawnego Winobrania – mówi Agata Miedzińska, szefowa Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

W 1965 r. po raz pierwszy odbył się ogólnopolski konkurs na projekt plakatu winobraniowego. Cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony artystów, podobnie jak kolejne edycje.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

Na ekspozycji znajdziemy plakaty Winobraniowe, które powstały po 1965 roku, reprezentują różne kierunki artystyczne i techniki graficzne. Wśród nich są prace takich artystów jak: Witold Michorzewski, Andrzej Gordon, Agata Buchalik-Drzyzga, Irena Bierwiaczonek i Danuta Żukowska. Kuratorem ekspozycji jest dr Arkadiusz Cincio. Wystawa potrwa do 31 października.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

Agata Miedzińska, dyrektor ZOK już odwiedziła ekspozycję. –  W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa nie zorganizowaliśmy konkursu na artystyczny plakat winobraniowy, to dobrze, że muzeum pokazuje nam prace z dawnych lat – komentuje A. Miedzińska. –  Kiedyś plakaty były rysowane i malowane ręcznie, obecnie zastąpiły je komputerowe wydruki. Te różne techniki twórczości widać na wystawie. I jeszcze jedna refleksja. Zwróciłam uwagę na dwa plakaty. Ten z 2017 r. wzbudził kontrowersje, bo była w nim nagość, tymczasem na plakacie z 1973 r. naga kobieta siedzi z winogronami. Widocznie dawniej nikomu to nie przeszkadzało – podkreśla.

fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

Na wystawę zrealizowaną dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zielona Góra zapraszają Muzeum Ziemi Lubuskiej we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Biblioteką Uniwersytetu Zielonogórskiego.

fot. Piotr Jędzura ŁZ:

« 1 z 2 »
(rk)-WZG