W środę (9.08) o godz. 17.00 Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na otwarcie wystawy plakatów winobraniowych, które podobnie jak samo święto mają długą i bardzo bogatą historię. W roku 1965 ogłoszono ogólnopolski konkurs na projekt plakatu winobraniowego. Zarówno ta, jak i kolejne edycje cieszyły się znacznym zainteresowaniem ze strony artystów.

Winobranie to święto, zabawa, tradycja! Barwny korowód, winiarze, artyści, winogrodnicy, bednarze, kupcy. Szczególnie hucznie winobranie świętowano w 1850 i 1900 roku. Pierwsze powojenne Winobranie odbyło się jesienią 1945 roku. Na święto zapraszały i zapraszają plakaty, których autorzy prześcigają się w kreatywności. Konkurs na plakat winobraniowy wzbudza zainteresowanie i żywą dyskusję, co świadczy o sile oddziaływania plakatu oraz o tym jaką rolę odgrywa Winobranie dla zielonogórzan.

Na ekspozycji zobaczymy wybrane plakaty winobraniowe powstałe po 1965 roku. Reprezentują one różnorodne kierunki artystyczne i techniki graficzne. Wśród ich znajdują się m.in. Witold Michorzewski, Andrzej Gordon, Agata Buchalik-Drzyzga, Irena Bierwiaczonek i Danuta Żukowska. Kuratorem ekspozycji jest dr Arkadiusz Cincio. Wystawa potrwa do 31 października.
Na wystawę zrealizowaną dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zielona Góra zapraszają Muzeum Ziemi Lubuskiej we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Biblioteką Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Materiały organizatora
Materiały organizatora
(dg)-WZG