9 września (środa) o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej zaplanowano otwarcie wystawy pn. „Plakat winobraniowy z lat 1965-2020”.

Na ekspozycji zobaczymy wybrane plakaty winobraniowe, które powstały po 1965 roku.  Reprezentują one różne kierunki artystyczne i techniki graficzne. Wśród nich znajdują się prace takich artystów jak: Witold Michorzewski, Andrzej Gordon, Agata Buchalik-Drzyzga, Irena Bierwiaczonek i Danuta Żukowska,

Organizatorzy wydarzenia przypominają, że w 1965 r. ogłoszono ogólnopolski konkurs na projekt plakatu winobraniowego. Zarówno ta, jak i kolejne edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony artystów.

W drugiej połowie lat 90. ubiegłego stulecia organizację Winobrania powierzono spółce miejskiej Centrum Biznesu, która zlecała realizację okolicznościowych plakatów. W 2007 r. dzięki inicjatywie Okręgu Zielonogórskiego Związku Polskich Artystów Plastyków i współpracy władz miasta Zielona Góra powrócono do organizowania ogólnopolskiego konkursu na projekt plakatu Dni Zielonej Góry – Winobrania.

Wybór laureatów wzbudził w ostatnich latach ożywione dyskusje. Świadczy to o sile oddziaływania plakatu oraz o tym jaką rolę odgrywa Winobranie dla zielonogórzan – czytamy na stronie MZL.

Wystawa będzie zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zielona Góra.

Materiały MZL
Materiały MZL
(rk)-WZG