Zielonogórscy architekci przygotowali cztery koncepcje zagospodarowania kąpieliska Ochla. Trwają konsultacje nad kształtem kąpieliska. Można głosować do 10 lipca.

– Poprosiliśmy cztery biura architektoniczne, żeby przygotowały swoje propozycje. Teraz pokazujemy je na deptaku, przed ratuszem, każdy zainteresowany zielonogórzanin może zobaczyć te koncepcje i zagłosować – zachęca Andrzej Bocheński, radny z klubu Zielona Razem. To on, wraz z radnymi Pawłem Wysockim i Grzegorzem Hryniewiczem od wielu miesięcy pilotują ten projekt. Ich inicjatywa wpisuje się w wieloletnie próby modernizacji całego obiektu. I wieloletnie dyskusje, co z tym terenem zrobić.

– Koniec gadania. Jestem zdeterminowany, żeby to zrobić. Przebudujemy kąpielisko Ochla – zapowiada prezydent Janusz Kubicki. – To wstyd, że w 140-tysięcznym mieście nie ma porządnego kąpieliska. Zakładam, że inwestycja kosztować będzie co najmniej 30 mln zł. Po konsultacjach zaraz przystępujemy do prac projektowych. Chciałbym, jeżeli wszystko dobrze pójdzie, żeby na przełomie roku ogłosić przetarg na wykonanie inwestycji. Powinna być gotowa w 2022 r. Chciałbym, żeby za dwa lata zielonogórzanie kąpali się już na nowej Ochli.

JAK GŁOSOWAĆ?

1 Można głosować na jedną koncepcję rewitalizacji zalewu i na sześć szczegółowych elementów zagospodarowania (spośród 24 wybranych propozycji).

2 Plebiscyt trwa od 19 czerwca do 10 lipca 2020 r.

3 Są dwie możliwości głosowania:

a) bezpośrednio przy wystawie ustawionej na deptaku, w pobliżu ratusza; tutaj ustawiona jest urna, przy której znajdują się karty do głosowania.

b) internetowo, poprzez stronę www.ochla2022.pl

KONCEPCJA NR 3

Natalia Plonkowska, Ar-Project

– Teren podzieliliśmy na trzy strefy: całkowicie nową i dwie, w których wykorzystujemy istniejące zbiorniki wodne. W nowej części powstałby park wodny z basenem pływackim i basenem rekreacyjnym z rwącą rzeką, sztuczną falą i torem przeszkód, a obok niego jeszcze brodzik, plac zabaw i zjeżdżalnia dla najmłodszych. W tej strefie zaplanowaliśmy również: jacuzzi dla rodziców, plażę, sauny i trawiaste tarasy, a także budynek z kawiarnią, restauracją, toaletami i szatniami, który obsługiwałby użytkowników wodnej części. Teren zostałby całkowicie odgrodzony od reszty.

W drugiej strefie zaplanowaliśmy „wyspę” – to drewniana, zadaszona altana wypoczynkowa, z ławeczkami i grillem, postawiona tuż nad lustrem wody na pomoście, który z jednej strony łączy altanę z symulatorem surfingu wytwarzającym sztuczną falę, z drugiej z plażą wyposażoną w drewniane leżaki. W tej części znajdą się też wodny plac zabaw z elementami natryskowymi oraz niewielki amfiteatr z zadaszoną letnią sceną.

W trzeciej strefie, niegdyś najbardziej użytkowanej, pozostaną boiska do gry w piłkę ręczną, na plaży staną słomkowe parasole, a na istniejącym zbiorniku wodnym powstanie wake park z urządzeniami do wodnych akrobacji. Całość można będzie obejść dookoła. Powyżej zbiornika zaplanowaliśmy jeszcze miejsca na kampery, pole namiotowe i domki letniskowe, których konstrukcja byłaby wzniesiona na poziomie koron drzew.

Projekt wykorzystuje ukształtowanie terenu i wpisuje się w zastaną bazę, tylko zbiornik z „wyspą” wymaga pogłębienia i przeprojektowania.

Koncepcja nr 1. Drewniane pomosty podzielą kąpielisko na: staw regeneracyjny, część rekreacyjną, płytkie kąpielisko dla dzieci i część pływacką.
Koncepcja nr 1. Na mniejszym zbiorniku powstanie wodny plac zabaw oraz brodzik z filtrowaną wodą dla najmłodszych.
Koncepcja nr 3. W parku wodnym będzie basen pływacki i rekreacyjny m.in. z rwącą rzeką i torem przeszkód oraz brodzik, plac zabaw i zjeżdżalnia dla maluchów.