Wczoraj /29.12/ policjanci ze specjalnej grupy SPEED w ciągu zaledwie dwóch godzin zatrzymali aż czterech kierujących, którzy w terenie zabudowanym jechali z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę. Wszyscy stracili prawa jazdy na 3 miesiące. Pamiętajmy, że przekraczanie prędkości jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych!

Zielonogórscy  policjanci z powodzeniem już od ponad roku działają w ramach grupy „SPEED”, która powstała, aby zwalczać najbardziej agresywne zachowania na drogach. Działający w ramach tej grupy policjanci ruchu drogowego wychwytują i zatrzymują kierujących, którzy wykazują się brakiem zdrowego rozsądku i szacunku dla innych kierowców powodując śmiertelne zagrożenie na drodze. W ramach tej grupy, która odpowiedzialna jest za zwalczanie najbardziej agresywnych zachowań na drogach, oprócz policjantów ruchu drogowego działają także kryminalni i specjaliści zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości. Mundurowi z grupy „Speed” są kierowani na akcje w miejsca gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego.

fot. kmp zg

Do takich miejsc z pewnością należy droga pomiędzy miejscowościami Bojadła i Trzebiechów, gdzie policjanci regularnie pojawiają się w nieoznakowanym BMW z video rejestratorem, który nagrywa popełniane przez kierujących wykroczenia. Tylko wczoraj /29.19/ policjanci z grupy SPEED zatrzymali aż czterech takich kierujących i to zaledwie w ciągu 2 godzin.

Trzej kierujący zatrzymani zostali wczoraj w Bojadłach, a jeden w Trzebiechowie. Pierwszy z nich, jadący Peugeotem, został zatrzymany przed godz. 9 w miejscowości Bojadła. 28-letni kierujący jechał z prędkością 103 kilometry na godzinę w miejscu gdzie dozwolona prędkość wynosiła 50. Kilkanaście minut później, zatrzymany został kolejny kierujący, tym razem jadący Audi z podobną prędkością – 104 kilometry.

Po kolejnych kilkunastu minutach, niemalże w tym samym miejscu, policjanci zatrzymali niechlubnego rekordzistę tego dnia, obywatela Ukrainy, który jadąc swoim Volkswagenem przekroczył prędkość aż o 65 kilometrów. Ostatnim zatrzymanym tego dnia kierowcą, który także na 3 miesiące pożegnał się z prawem jazdy, był kierujący Audi, zatrzymany przez policjantów w Trzebiechowie. Miał na liczniku prawie 107 kilometrów na godzinę.

Wszyscy kierujący zostali ukarani mandatami, otrzymali także po 10 punktów karnych, a ponadto będą musieli przesiąść się na 3 miesiące na fotel pasażera. Jeśli nie zastosują się do decyzji starosty, gdy kierujący pomimo braku uprawień wsiądzie za kierownicę i zostanie zatrzymany przez policjantów, okres zatrzymania uprawnień przedłużony zostaje o kolejne 3 miesiące.

 

fot. kmp zg

 

* W skład lubuskiej grupy „SPEED” wchodzą policjanci różnych komórek. To przede wszystkim doświadczeni funkcjonariusze ruchu drogowego, ale także ci zwalczający przestępczość kryminalną i cybernetyczną, którzy wykorzystują zebrane  informacje, także te w postaci zapisów video, pojawiające się w sieci. Połączone siły mają zapewnić wysoką skuteczność ich działań, a co za tym wyeliminować agresję z dróg województwa lubuskiego. Mundurowi z grupy „Speed” są kierowani na akcje w miejsca gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego. Do zadań zespołu należy m.in.: ujawnianie kierujących, którzy dopuszczają się agresywnych zachowań na drodze, a to nie tylko przekraczanie dopuszczalnej prędkości, ale i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie i inne niebezpieczne zachowania.

kmp zg