Zgodnie z decyzją wydaną przez wicewojewodę Wojciecha Perczaka w jedenastu powiatach naszego województwa w tym miesiącu rozpocznie się odstrzał dzików. Działania maja na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się epidemii wirusa ASF.

Tylko w powiecie zielonogórskim zastrzelonych zostanie 120 osobników. Ich łączna liczba zakwalifikowana do odstrzału to 2177 sztuk. Myśliwi, którzy będą zajmowali się odstrzałem zrobią to 15 i 31 stycznia.

Pierwsze zarażone wirusem zwierzęta znaleziono w naszym województwie w listopadzie ubiegłego roku. Od tamtej pory zanotowano kolejnych ponad 50 przypadków. Padłe dziki znajdowano również w lasach na terenie Zielonej Góry. W związku z występowaniem wirusa przez cały czas obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia do lasów, zwłaszcza że bakterie niegroźne dla człowieka, są miedzy innymi dzięki nam przenoszone w kolejne rejony. Co ciekawe, wirus ASF był do tej pory notowany był przede wszystkim na wschodniej ścianie naszego kraju. Województwo lubuskie jest pod tym względem wyjątkiem na zachodzie Polski.

Afrykański Pomór Świń jest chorobą wirusową groźną wyłącznie dla tego gatunku zwierząt. Co ważne nie ma na nią antidotum, tym samym właściwie cała zakażona populacja jest narażona na śmierć.

Podjęte działania mają na względzie ochronę hodowli trzody chlewnej, a co za tym idzie dobytku osób zajmujących się ta gałęzią gospodarki hodowlanej.

Dodajmy, że w przypadku natrafienia na padłe zwierzę, należy powiadomić odpowiednie służby. Najłatwiej zrobić to za pośrednictwem telefonu alarmowego 112.