W wyniku przeszukania pomieszczeń gospodarczych oraz samochodów, policjanci i funkcjonariusze KAS znaleźli krajankę tytoniową w ilości prawie 1300 kg zapakowaną w worki jutowe. Ponadto w jednym z samochodów odnaleźli dwa worki z zawartością białego proszku o wadze ponad 2 kg. – badanie wykonane testerem narkotykowym wykazało, że jest to amfetamina oraz kilka woreczków zawierających marihuanę o łącznej wadze prawie 1400 gramów.

fot. KMP Zielona Góra
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z zielonogórskimi policjantami z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą w wyniku realizacji sprawy związanej z nielegalnym handlem tytoniem zatrzymali 3 osoby, zabezpieczyli ponad tonę krajanki tytoniowej do palenia oraz prawie 3,5 kilograma narkotyków. Realizacja sprawy była możliwa dzięki doskonałej współpracy służb: Krajowej Administracji Skarbowej, Policji i prokuratury, zwalczających przestępczość narażającą Skarb Państwa na straty. W tej sprawie prowadzone jest śledztwo przez Prokuraturę Rejonową w Zielonej Górze.
Zielonogórscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wraz z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili nielegalny obrót tytoniem bez uiszczenia należnego podatku akcyzowego. W toku prowadzonego postępowania i po zebraniu materiału dowodowego funkcjonariusze weszli na teren posesji znajdującej się w jednej z podzielonogórskich miejscowości, gdzie miał znajdować się nielegalny tytoń. Na miejscu zatrzymali trzech mężczyzn w  wieku 26, 35 i 37-lat. W wyniku przeszukania pomieszczeń gospodarczych oraz samochodów, policjanci i funkcjonariusze KAS znaleźli krajankę tytoniową w ilości prawie 1300 kg zapakowaną w worki jutowe. Ponadto w jednym z samochodów odnaleźli dwa worki z zawartością białego proszku o wadze ponad 2 kg. – badanie wykonane testerem narkotykowym wykazało, że jest to amfetamina oraz kilka woreczków zawierających marihuanę o łącznej wadze prawie 1400 gramów.

fot. KMP Zielona Góra

Po przeszukaniu w mieszkaniu 35-latka policjanci znaleźli pieniądze w kwocie ponad 43 tys. zł., a ponadto zabezpieczyli laptopy, telefony komórkowe, karty pamięci oraz dowody świadczące o handlu tytoniem i ukrywaniu środków pochodzących z tego przestępstwa.

26 i 37-latek usłyszeli zarzuty pomocnictwa w uchylaniu się od opodatkowania i narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w kwocie ponad 1 miliona złotych, za co według Kodeksu Karnego Skarbowego grozi kara grzywny lub kara pozbawianie wolności albo obie te kary łącznie.

fot. KMP Zielona Góra

Natomiast 35-latek usłyszał zarzuty uchylania się od opodatkowania i narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w kwocie ponad 1 miliona złotych, posiadania znacznych ilości środków odurzających w celu wprowadzanie ich do obrotu. Za te przestępstwa oprócz kary grzywny, zgodnie  z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara do nawet 10 lat pozbawienia wolności.

fot. KMP Zielona Góra

Wartość szacunkowa zatrzymanego tytoniu to ponad 900 tys. zł., wartość uszczuplonego podatku akcyzowego ponad 1 mln zł., a podatku VAT to blisko 300 tys. zł.

W tej sprawie prowadzone jest śledztwo przez Prokuraturę Rejonową w Zielonej Górze. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze wystąpił do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie 35-latka.

fot. KMP Zielona Góra
materiały: KMP Zielona Góra