Dwudziestą wygraną w Energa Basket Lidze odnieśli w środę koszykarze Enei Zastalu BC. Zielonogórzanie pokonali w hali CRS Eneę Astorię Bydgoszcz 104:76. W sobotę, 23 stycznia, zmierzą się w ramach ligi VTB z Avtodorem Saratów.

Wiele wskazuje na to, że będzie to pożegnalny mecz Marcela Ponitki w zespole zielonogórzan. Jeden z filarów Zastalu obierze kierunek na wschód i przeniesie się do Parmy Perm. Informacja pojawiła się w przestrzeni publicznej w dniu meczu zielonogórzan z bydgoszczanami. Nie miała wpływu na wynik. Zastal w derbach Enei, tytularnego sponsora obu klubów, wyraźnie dominował nad rywalem, zwłaszcza w drugiej połowie.

Więcej pytań po meczu dotyczyło kadrowej sytuacji, niż konfrontacji z ekipą prowadzoną przez doskonale znanego w Zielonej Górze Artura Gronka. – Mamy telefony właściwie po wszystkich zawodników – odpowiadał na pytania o zainteresowanie graczami Zastalu Žan Tabak. – Koszykarze przychodzą tutaj po to, by się wypromować. Wykonujemy więc dobrą pracę – dodał chorwacki szkoleniowiec.

– Oferta dla Marcela to jest pokazanie, że ten klub robi dobrą robotę. Cieszymy się, że dostał ofertę życia, ale oczywiście będziemy tęsknić. Musimy iść naprzód i dalej walczyć – wtórował mu kapitan zielonogórzan Łukasz Koszarek.

W chwili zamykania tego numeru „Łącznika” trwało też zamykanie formalności związanych z transferem 23-latka. Nie był też znany następca Ponitki. Ten trafił ponownie do Zielonej Góry przed sezonem 2019/20. W polskiej lidze średnio grał ponad 27 minut, rzucał 9,6 pkt. Jeszcze więcej, bo prawie pół godziny spędza na parkietach ligi VTB, notując 9,8 pkt. Kontrakt z Parmą Perm według koszykarskich mediów ma opiewać na trzy i pół roku.

W tę sobotę, 23 stycznia, zielonogórzanie będą podejmować Avotodor Saratów. W pierwszym meczu obu drużyn, w Saratowie, Zastal wygrał dzięki celnej trójce Iffe Lundberga w ostatnich sekundach spotkania. Grają tam byli koszykarze Zastalu – Željko Šakić, Markel Starks i Drew Gordon. Początek o 18.00.