W środę (14.10) o godz. 17.00 Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na otwarcie wystawy porcelany Piotra Pudłowskiego „Wino, kobieta i śpiew”.

Piotr Pudłowski kolekcjonuje porcelanę od pięćdziesięciu lat. Ekspozycja jest poświęcona tematyce winiarskiej, nawiązuje też do wielowiekowych zielonogórskich tradycji winiarskich. Zaprezentowanych zostanie 114 figur, a to zaledwie cząstka kolekcji P. Pudłowskiego, którą będzie można zobaczyć po raz pierwszy. Zakres chronologiczny dzieł mieści się w przedziale od lat 40. XVIII wieku do początków XX wieku. W większości to unikatowe XVIII-wieczne przedstawienia. Warto wspomnieć o grupie figur powstałych w manufakturze miśnieńskiej, jej rola w dziejach europejskiej porcelany jest wyjątkowa. Obok wyrobów najstarszej saksońskiej manufaktury na wystawie będziemy podziwiać obiekty z kilkunastu uznanych europejskich wytwórni porcelany, jak Berlin, Wiedeń, Sèvres, Frankenthal, Volkstedt, Fürstenberg, Rudolstadt, Ludwigsburg, Nymphenburg, Chelsea, Höchst, Samson, Rosenthal, Copenhagen czy Hutschenreuther.

Pierwsza część ekspozycji jest poświęcona kobiecie. Wiele motywów nawiązuje do antyku. Do popularnych dzieł figuralnych zaliczamy wyobrażenia pór roku. W tej grupie znalazły się cztery ilustrujące wiosnę i jesień. Wśród przedstawień opisujących świat ważne miejsce zajmują egzemplifikacje ziemskich żywiołów. Druga część wystawy to już motywy winiarskie. Trzecią zatytułowaną Śpiew, ilustrują figury ptaków. To łącznie 36 form. Para figur z sójką siedzącą na dębie, najstarsze obiekty na wystawie, to dzieło manufaktury miśnieńskiej z lat 1735-1740. Wiele figur ukazuje gatunki, które znamy z naszego otoczenia, jak: sroka, sójka, drozd, kruk czy dzięcioł. Najliczniej reprezentowane są barwne i krzykliwe papugi.

(rk)-WZG