Masz ochotę wybrać się na poszukiwanie skarbów i to w mieście? Chcesz przeżyć przygodę i przy okazji poznać historię Zielonej Góry. Stowarzyszenie Curtes ma  propozycję nie do odrzucenia! Nie tylko na weekend.

Questing to edukacyjna gra terenowa, która w skrócie polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym. Za pomocą rymów i licznych zagadek oprowadza nas po wyjątkowych, ale często zapomnianych zakątkach miast. Celem przygody jest odkrycie skarbu, i poznanie dziedzictwa miejsca, jego zapomnianych legend, podań i historii. Agnieszka Kozakiewicz, prezeska Stowarzyszenia Curtes wpadła na pomysł, że w Zielonej Górze warto podjąć takie wyzwanie. Tym bardziej, że to doskonała zabawa dla osób w różnym wieku, zarówno dzieci i młodzieży jak i seniorów.

fot. Stowarzyszenie Curtes
fot. Stowarzyszenie Curtes

 Zaczynamy od dybów

Do współpracy prezeska zaprosiła studentów z Uniwersytetu Zielonogórskiego i młodzież z Ośrodka Kuratorskiego w Zielonej Górze. Wspólnie przygotowali i kilka razy przetestowali trasę, która rozpoczyna się na skrzyżowaniu ulic Batorego i Dąbrowskiego. Nie każdy wie, że przy znajdującym się tam zielonym skwerku (w sąsiedztwie kamienicy) zachowały się prawdziwe średniowieczne dyby. – Uczestnik zabawy dostaje rymowany tekst, przy pomocy zawartych w nim wskazówek, zagadek i rebusów dochodzi do wymarzonego skarbu – mówi Agnieszka Kozakiewicz. – Po drodze musimy odczytywać znaki. Z tyłu ulotki jest miejsce na rysunek, który tworzy się samodzielnie, dopisując kolejne literki. Z nich powstanie hasło. Bohater opowieści, co oczywiste był związany z Zieloną Górą – podkreśla.

fot. Stowarszenie Curtes
fot. Stowarzyszenie Curtes

Trasa bez przewodnika

A. Kozakiewicz dodaje, że trasa biegnie mniej uczęszczanymi „zakamarkami” Zielonej Góry. Opowiada historię Winnego Grodu. Aby ją przejść nie potrzebujemy przewodnika. A znaki, czyli punkty orientacyjne są odporne na każdą pogodę i nie ma ryzyka, że znikną. Postaci do poznania i tematów przewodnich wycieczek jest kilka, oprócz historii można też co nieco dowiedzieć się o miejskiej przyrodzie. Prezeska zapowiada, że zaprosi do zabawy uczestników kolonii i półkolonii.

Jak zagrać w ouesting? To bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę: http://questing.pl/map_point/szlakiem-oprawcy/., gdzie znajdziemy wszystkie potrzebne informacje i ulotkę niezbędną do uczestnictwa w przygodzie. Ulotki są też dostępne między innymi w Visit Zielona Góra przy ul. Stary Rynek 2 i w Planetarium Wenus. Można też odwiedzić Facebook stowarzyszenia:

fot. Stowarzyszenie Curtes
fot. Stowarzyszenie Curtes

https://www.facebook.com/stowarzyszeniecurtez/

Stowarzyszenie Curtes na tę inicjatywę otrzymało dofinansowanie ze środków Urzędu Marszałkowskiego w ramach Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych.

Materiały Stowarzyszenie Curtes
Materiały Stowarzyszenie Curtes
(rk)-WZG