Zielonogórscy kryminalni zatrzymali w sobotę mężczyznę, który jest poszukiwany listami gończymi i ma odbycia karę 9 lat w zakładzie karnym. Mimo ciążących na nim wyroków, mężczyzna krążył po parkingach i próbował włamywać się do samochodów. Dzisiaj rano został już odwieziony do aresztu śledczego.

Mimo wielu nowych obowiązków policjanci kryminalni nadal wykonują swoje główne zadania – a wśród nich zatrzymywanie osób poszukiwanych. Doświadczenie policjantów kryminalnych z zielonogórskiej KMP i doskonała znajomość przestępczego środowiska zaowocowało zatrzymaniem poszukiwanego 3 listami gończymi 36-letniego zielonogórzanina.

W nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę rano Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze otrzymał informację o podejrzanych mężczyznach na motocyklu, którzy kręcili się po osiedlowych parkingach, zaglądali do samochodów i łapali za klamki zaparkowanych aut. Komunikat z opisem mężczyzn trafił do wszystkich patroli w mieście. Policjanci z Wydziału Kryminalnego KMP w Zielonej Górze, którzy także patrolowali miasto około godziny 14.00 zauważyli dwóch mężczyzn jadących na motocyklu. Policjanci zablokowali im drogę radiowozem i zatrzymali.

fot. KMP Zielona Góra

Kierującym okazał się poszukiwany 3 listami gończymi 36-latek, który dodatkowo ma dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i kierował motocyklem pod wpływem narkotyków. Mężczyzna ma do odbycia 3 wyroki pozbawienia wolności za kradzieże z włamaniami oraz przemyt narkotyków. Łącznie spędzi w wiezieniu najbliższych 9 lat. Dodatkowo usłyszał zarzut niestosowania się do orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, a po otrzymaniu wyników badań krwi usłyszy również zarzut prowadzenia pojazdu pod wpływem narkotyków. Dzisiaj rano 36-latek został odwieziony do zielonogórskiego aresztu śledczego.

Drugi z mężczyzn, to również dobrze znany policjantom zielonogórzanin. Za niestosowanie się do obowiązujących przepisów dotyczących poruszania się w miejscach publicznych został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł.

Zatrzymywanie osób poszukiwanych jest jednym z najbardziej pracochłonnych zadań Policji. Każdy policjant podczas legitymowania ma obowiązek sprawdzić bazy danych – obecnie nie tylko krajowe, ale całej Strefy Schengen – czy osoba nie jest poszukiwana przez Prokuratury, Sądy czy jednostki Policji. Zielonogórski Zespół Poszukiwań i Identyfikacji Osób prowadzi w ciągu roku poszukiwania około 100 osób zaginionych i 350 poszukiwanych w sprawach kryminalnych. Kilkadziesiąt spraw poszukiwawczych toczy się od kilku lat, głównie z powodu wyjazdu poszukiwanej osoby za granicę.

materiały: KMP Zielona Góra