Rozpoczął się tzw. II etap odmrażania sportu. Od minionego poniedziałku, w myśl wytycznych rządu, można korzystać z obiektów sportowych o charakterze otwartym. Do treningów wracają też zielonogórscy sportowcy.

W zajęciach na większości otwartych obiektów może uczestniczyć maksymalnie 6 osób oraz trener. Dotyczy to zajęć m.in. na stadionach, boiskach szkolnych i wielofunkcyjnych, strzelnicach. W Zielonej Górze pierwsi na obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji weszli lekkoatleci, następnie murawy przy ul. Sulechowskiej opanowali piłkarze Lechii Zielona Góra.

– Widziałem lekkoatletów trenujących na bieżni, czy skoczni wzwyż – mówi Robert Jagiełowicz, dyrektor MOSiR-u, który dodaje, że obecna sytuacja dla wszystkich jest nowa. Wymogi sanitarne są jednak nieubłagane. – Wiemy, w jaki sposób te obiekty mają funkcjonować – zapewnia R. Jagiełowicz.

Do treningów powrócili też tenisiści zrzeszeni w zielonogórskich klubach. Cztery korty przy ul. Sulechowskiej MOSiR przeznaczył natomiast dla amatorów sportu, niezrzeszonych w żadnych klubach, którzy nie uprawiają sportu wyczynowo. – To na tę chwilę jedyna możliwość dla zielonogórzan – zaznacza dyrektor MOSiR-u, który apeluje do mieszkańców, zwłaszcza trenujących bieganie, o cierpliwość. – Nie ma obecnie możliwości udostępnienia bieżni dla ogółu mieszkańców. Widzę dużo osób, które biegają po lasach i ścieżkach rowerowych. Myślę, że za chwilę wrócimy do normalności.

MOSiR wypracował też formułę organizacji treningów z klubami młodzieżowymi. Wygląda to tak, że rodzice przywożą dzieci na zajęcia. Pod swoją opiekę bierze je trener i po skończonych zajęciach odprowadza najmłodsze pociechy za bramę obiektu. – Oddaje je w ręce rodziców, natomiast starsi, czyli dzieci powyżej 13. roku życia mogą sami docierać na treningi – wyjaśnia R. Jagiełowicz. W czasie, gdy wymieniają się trenujące grupy, używany sprzęt i elementy do treningu są poddawane dezynfekcji. – W trakcie treningów zawodnicy nie muszą używać maseczek – dodaje dyrektor.

Do zajęć powrócili też strzelcy Gwardii Zielona Góra, którzy przy spełnieniu wymogów sanitarnych trenują na obiekcie przy ul. Strzeleckiej.

Zajęcia odbywają się także na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. Tam do części zajęć powrócili pięcioboiści ZKS-u Drzonków. WOSiR udostępnił też odkryte korty, obiekty do jazdy konnej i boiska do siatkówki plażowej. Na tych ostatnich, podobnie jak w przypadku tenisa, mogą przebywać 4 osoby oraz trener. Na wszystkie obiekty obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

Do powrotu szykują się speedrowerowcy. Pierwsze treningi na torze przy ul. Wyszyńskiego mają rozpocząć się w przyszłym tygodniu.

(mk) - ŁZ