To nie będzie wielki powrót wszystkich uczniów, jak po wakacyjnej przerwie. Na razie stopniowo, w mniejszych niż zazwyczaj grupach, do szkolnych ławek mogą wrócić dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych.

Od poniedziałku, 25 maja, na podopiecznych będą czekały również zielonogórskie placówki. Wszystkie otworzą swoje drzwi dla najmłodszych uczniów. Jedna grupa będzie mogła liczyć od 12 do 14 dzieci. – Cały czas zbieramy informacje o tym, jakie będzie zainteresowanie powrotem dzieci do szkół. Bez względu na ich liczbę, przygotowane do otwarcia są wszystkie szkoły podstawowe w mieście – poinformował nas Jarosław Skorulski, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w magistracie.

Powrót w szkolne mury najmłodszych uczniów to możliwość, a nie obowiązek. Do rodziców należy decyzja, czy dziecko pozostanie w domu, czy wróci pod opiekę szkoły. Jak będą więc wyglądały zajęcia? – Nauczyciele będą prowadzić zajęcia opiekuńcze w świetlicach, z elementami dydaktyki. W ustawie Minister Edukacji wskazał na prowadzenie działalności opiekuńczo-wychowawczej z możliwością realizacji podstawy programowej w formie ustalonej przez dyrektora szkoły. Jest to dość miękki zapis, dlatego będziemy podchodzić do każdej szkoły indywidualnie i reagować na bieżąco, według potrzeb każdej z placówek – tłumaczy J. Skorulski.

Równocześnie z zajęciami stacjonarnymi w szkole, nadal będzie kontynuowane nauczanie zdalne. – Zdalne nauczanie w formie online a przesyłanie zadań przez nauczyciela i rozwiązywanie ich popołudniami z rodzicami, to dwie zupełnie różne sprawy. Dlatego formę zajęć w każdej szkole będziemy również ustalać indywidualnie i zostanie ona dostosowana do frekwencji uczniów, którzy przyjdą na zajęcia w szkole – wyjaśnił naczelnik.

Według zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, dyrekcje placówek w miarę możliwości do każdej grupy przyporządkowują tych samych nauczycieli. W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m. Przy jednej ławce może siedzieć jeden uczeń. Każda osoba wchodząca do budynku szkoły musi zdezynfekować ręce.

(ap)

Nabór trwa

Przypominamy, że 18 maja ruszył nabór do przedszkoli i szkół podstawowych na rok szkolny 2020/2021. Czas na złożenie dokumentów jest do 27 maja. Dzięki systemowi „Nabór 2020” można oddać podanie wraz z załącznikami bez wychodzenia z domu – i taka forma jest zalecana z uwagi na epidemię koronawirusa. Osoby, które nie będą mogły wysłać wniosku drogą elektroniczną, mogą go przynieść do placówki osobiście i zostawić w specjalnie oznaczonej skrzynce lub kartonie. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa.

Szczegóły dotyczące naboru znajdują się na stronie urzędu Miasta: www.zielona-gora.pl w zakładce: Nabór do szkół i przedszkoli 2020/2021.

5 czerwca, o 12.00 poznamy listę kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Do 10 czerwca rodzic będzie musiał potwierdzić wolę przyjęcia dziecka do wybranej placówki.