To będzie dwunasta na świecie, tak zaawansowana technologicznie turbina gazowa wykorzystywana do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Urządzenie jest w fazie produkcji w hucie we Francji. Do Zielonej Góry trafi w maju 2022 roku. 90 dni później planowane jest pierwsze uruchomienie. Dzięki tej inwestycji i głębokiej modernizacji bloku gazowo-parowego, Elektrociepłownia Zielona Góra będzie kontynuować dobrą passę i pozostanie w gronie nie tylko  krajowych liderów, którzy gwarantują stabilną i wydajną produkcję prądu i ciepła oraz najwyższą dbałość o środowisko. Inwestycja pochłonie blisko 200 mln złotych.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Aby w pełni oddać sens głębokiej modernizacji bloku energetycznego w Elektrociepłowni Zielona Góra, trzeba na chwilę cofnąć się w czasie. Konkretnie do roku 2004. Wówczas w przedsiębiorstwie rozpoczęła się transformacja. Osią przemiany było uruchamianie pierwszego bloku gazowo-parowego. W ten sposób  Zielona Góra dołączyła do elitarnego grona miast z najnowocześniejszymi obiektami energetycznymi w Polsce. Od tego wydarzania minęło już 16 lat. Obecnie blok gazowo-parowy spełnia swoje zadnie, ale na przestrzeni lat zmieniła się technologia, a co ważniejsze dynamicznie zmieniają się przepisy dotyczące ograniczania emisji do środowiska substancji szkodliwych. To spowodowało, że zarząd Elektrociepłowni stanął przed kolejnym wyzwaniem.

– Dalej staramy się być prymusem. Do tej pory byliśmy w gronie liderów, którzy zapewniają bezpieczeństwo energetyczne. W tej kwestii potrzebujemy ciągłości, dlatego podpisujemy tak ważną umowę na gruntowną modernizację bloku gazowo – parowego. Szacujemy, że ta inwestycja pochłonie blisko 200 mln złotych – wylicza Krzysztof Kwiecień, prezes zarządu Elektrociepłowni.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Dzięki podpisaniu umowy, zielonogórzanie zyskają pewność, że co najmniej do 2036 roku ciepła i energii elektrycznej w naszym mieście nie zabraknie. O produkcję energii zadba najnowocześniejsza turbina dostarczona przez firmę Ge Gas Power. Obecnie na świecie działa zaledwie  kilkanaście takich modeli. – W Polsce jesteśmy obecni od 70 lat. Jesteśmy światowym liderem technologii energetycznych. Do tej pory przeznaczyliśmy ponad 700 milionów dolarów na inwestycje, w tym ponad 120 mln dolarów na badania – tłumaczy Robert Butzke, wiceprezes. Turbina gazowa pod nazwą „Max 4” gwarantuje dużą wydajność. Urządzenie spala gaz w wysokiej temperaturze, a w tym procesie wytwarzana jest energia elektryczna i ciepło. Co ważne, mimo ogromnej skali produkcji energii, praca turbiny będzie miała niewielki wpływ na stan środowiska naturalnego, ponieważ ten model wykorzystuje najnowocześniejsze technologie z zakresu ochrony środowiska (BAT). Nowe obostrzenia dotyczące emisji będą obowiązywały od 2022 roku, i właśnie do tych zmian szykuje się Elektrociepłownia.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

– W maju 2022 roku turbina zostanie przetransportowana do Zielonej Góry, a uruchomienie planujemy na wrzesień. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z naszymi przewidywaniami, to w sezonie grzewczym w 2022 roku do zielonogórzan popłynie ciepło wygenerowane, przez jedną z najnowocześniejszych turbin na świecie – podkreśla Krzysztof Kwiecień, prezes zarządu Elektrociepłowni.

łch - ŁZ