Wielkimi krokami zbliża się kolejne ważne wydarzenie kulturalne w Zielonej Górze. Nadchodzi kolejna edycja Festiwalu Filmu, Teatru i Książki, czyli  KOZZI FILM FESTIWAL, który potrwa od 10 do 13 września. Tym razem wydarzeniu patronować będzie trójka znanych polskich aktorów – Maciej Kozłowski, Kalina Jędrusik oraz Bogumił Kobiela.

Przed nami moc atrakcji! Najnowsze produkcje filmowe, spektakle teatralne, spotkania z literaturą oraz odwiedziny ciekawych gości ze świata polskiej kultury – tak zapowiada się tegoroczna edycja Kozzi Film Festiwal jak czytamy w komunikacie organizatorów. Projekcje, spektakle, prezentacje i spotkania odbywać się będą w przestrzeniach pozornie nietypowych i nie przewidzianych dla teatru, filmu, koncertu, czy spotkań.

Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru powstał w 2012 roku w Kargowej miasteczku związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim. Swą nazwę, rozpoznawalną w kraju, przyjął od przydomka tego urodzonego w Kargowej artysty: Kozzi Gangsta Film. Zamysł od początku oparty jest na gatunku filmowym, jaki uprawiał M. Kozłowski: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji. Skupia się także na aktorach drugoplanowych, często pozostających w cieniu aktorów pierwszego planu, dorównujących im jednakże talentem i kreacją. Od 2015 roku to Zielona Góra staje się miastem filmu i teatru, goszcząc aktorów, reżyserów, krytyków, autorów książek, miastem oferującym projekcje filmowe, spektakle teatralne, koncerty, spotkania z twórcami, aktorami, rozmowy o książkach, warsztaty filmowo-teatralne i literackie.

Osią Festiwalu są projekcje filmowe. Podczas Festiwalu zobaczymy wiele najnowszych produkcji kinowych, ale także wrócimy pamięcią do realizacji, w których swoje kluczowe role zagrali goście tegorocznej imprezy. Prezentacje filmów odbywać się będą w kilku cyklach tematycznych:

 • Kino Polskie. Filmy z lat 2019-2020
 • Kozzi Gangsta Film, który wzbogacony zostanie o komentarze prawników
 • Kino znad granicy, prezentujący niemiecką panoramę filmową w ramach partnerstwa z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej
 • Moje ulubione role drugoplanowe w polskim filmie fabularnym. Łukasz Maciejewski
 • Dokument na Kozzi
 • Retrospektywa Kino wg Andrzeja Draguły. Wiara Europy

Nagrody i statuetki Klaps zostaną wręczone podczas uroczystej Gali Festiwalowej w Pałacu w Wiechlicach, 11 września. Tego wieczoru wyróżnieni zostaną najlepsi aktorzy i twórcy filmowi. Statuetki Klaps 2020 w następujących kategoriach:

 • Grand Prix czyli Klaps 2020 dla reżysera najlepszego polskiego filmu fabularnego;
 • Klaps 2020 za najlepszą kreację aktorską w polskim filmie fabularnym;
 • Klaps 2020 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym;
 • Klaps 2020 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi;
 • Klaps 2020 za film kryminalny, gangsterski, sensacyjny czyli kino akcji.

W tym roku bardzo ważne są zasady bezpieczeństwa. Udział we wszystkich Festiwalowych wydarzeniach (projekcje filmowe, spektakle teatralne, spotkania z twórcami) możliwy jest po wcześniejszym telefonicznym lub mailowym zgłoszeniu uczestnictwa. Rezerwacje przyjmowane będą od 1 września w godz. 7.00-15.00, nr tel.: 68 45 32 600; mail: festiwal@biblioteka.zgora.pl

Zakup i wydawanie miejscówek na wybrane wydarzenia odbędzie się przy specjalnie przygotowanym stanowisku w holu głównym Biblioteki, parter (al. Wojska Polskiego 9; 65-077 Zielona Góra) od 3 września br. w godzinach 10.00-19.00. Przy odbiorze miejscówek uczestnicy zobowiązani są do podpisania Oświadczenia o stanie zdrowia oraz Klauzuli informacyjnej o ochronie danych osobowych.
Projekce filmów:

Program Festiwalu oraz szczegółowe informacje na temat wydarzenia możnaznaleźć na stronie internetowej www.festiwal.norwid.net.pl oraz na Facebooku.

dg - WZG