Mieszkańcy sołectwa Ochla kilka lat zabiegali o budynek przychodni. Cierpliwość popłaca!

Przyszły ośrodek zdrowia mieści się przy ulicy Topolowej. Prace budowlane są już na ukończeniu. Obiekt wygląda imponująco! Na 253 metrach kwadratowych znajdzie się miejsce na trzy gabinety lekarskie, poczekalnię, jak również pomieszczenia socjalne i techniczne. Parterowy budynek będzie przystosowany dla osób z niepełnosprawnością.

W ramach inwestycji wykonano instalację wodno-kanalizacyjną, gazową do pomieszczeń kotłowni, elektryczną, odgromową, ściany murowane z bloczków, konstrukcję dachu wraz ze ścianami szczytowymi, stolarkę okienną z żaluzjami. Budynek wyposażono w energooszczędną pompę ciepła i klimatyzację. Ocieplono ściany zewnętrzne obiektu i otynkowano je. Elewacja też jest gotowa. Przed przychodnią znajdzie się siedem miejsc parkingowych, w tym jedno dla osoby niepełnosprawnej.

Obraz może zawierać: niebo, dom i na zewnątrz

Wykonawcą jest konsorcjum zielonogórskich firm Biuro Obsługi Budownictwa Goka Grzegorz Sachar (lider) i Taurus Budownictwo i Usługi Jarosław Kopciuch (partner).

Mieszkańcy Ochli na budowę przychodni przekazali pieniądze z bonusa połączeniowego. To było dla nich ważniejsze zadanie niż remonty dróg, z których zrezygnowali. Pierwotnie na inwestycję przeznaczyli 900 tys. zł, z tej kwoty zostało 810 tys. zł. Pieniądze poszły między innymi na projekt architektoniczny. We wrześniu zeszłego roku zebranie sołeckie zdecydowało o dołożeniu do przychodni 1 mln 476 tys. 700 zł. Całkowity koszt wszystkich prac to 1 mln 995 tys. 60 zł.

Sołtys Dorota Bojar żartuje, że już widzi światełko w tunelu. –  Z otwarciem przychodni musimy poczekać, bo trwa jeszcze budowa kanalizacji – wyjaśnia pani sołtys. – A ta inwestycja z uwagi na pandemię ma lekki poślizg. Zostałam zaproszona na spotkanie organizacyjne komisji, która ogłosi przetarg na prowadzenie przychodni. Mamy bardzo pozytywne sygnały w tej sprawie i jestem pewna, że nie będziemy mieli żadnego problemu, żeby znaleźć lekarza – przekonuje.

Jak zapewnia D. Bojar z nowej przychodni skorzystają nie tylko mieszkańcy sołectwa Ochla. Lokalizacja w centrum sołectwa jest dobra, w pobliżu działa apteka.

(rk)-WZG