Wysokie kary i nagłaśnianie ich medialnie postuluje w walce ze smogiem Robert Górski, radny Zielonej Razem i lekarz, który w pracy zawodowej spotyka się z osobami, które palą tzw. byle czym. Z niewiedzy, ale i lenistwa, szkodząc tym samym swojemu zdrowiu.

W ostatnich dwóch sezonach grzewczych kontroli było blisko 400. Najczęściej kończyło się na pouczeniu, a wystawione mandaty nie były wysokie. Przez dwa lata nie przekroczono łącznej kwoty półtora tysiąca złotych.

Przykłady tego, czym palimy i jaki to ma skutek dla naszego zdrowia podawał w Rozmowie na 96 FM Robert Górski.

“Przyjechaliśmy do małego dziecka z zaostrzeniem astmy oskrzelowej. Rodzice nie widzieli związku z tym, że mają piec kaflowy, a pod nim kupkę zużytych pampersów, którymi palili w piecu. To nie byli biedni ludzie, których nie było stać, żeby kupić właściwy węgiel czy wymienić tę instalację, tylko oni po prostu mają to gdzieś. Nie widzą związku, z tym, czym palą w piecu i co wraca przez okna i przez instalację z powrotem do mieszkania”Robert Górski, radny Zielonej Razem. 

Radny i lekarz jest zwolennikiem wysokich mandatów, ale zastanawia się nad jeszcze bardziej radykalnymi metodami.
“Może powinniśmy się zastanowić, czy nie pójść śladem Krakowa i powiedzieć, że za 3-4 lata w Zielonej Górze będzie zakaz palenia węglem i drewnem w piecach. Może trzeba zacząć o tym rozmawiać, że damy czas na wymianę, rozszerzymy program dofinansowania, żeby nie było argumentów finansowych i może takie radykalne kroki trzeba podjąć, żeby oczyścić miasto w Zielonej Górze” – Robert Górski, radny Zielonej Razem.

Rozmowa na 96fm 28.01

"PALĄ ŚMIECIAMI OD POCZĄTKU DO KOŃCA"Zielonogórski smog, droższe parkingi SPP, nowe ścieżki rowerowe i poszerzona strefa taxi. To tylko część tematów jakie poruszyliśmy w dzisiejszej audycji. W naszym studiu: Robert Górski radny w Miasto Zielona Góra.

Opublikowany przez Radio Index 96 fm Wtorek, 28 stycznia 2020

MK – Radio Index