Pandemia nie przeszkadza w odnawianiu mostu w Cigacicach. Obiekt, który groził katastrofą budowlaną powinien być gotowy za rok o tej samej porze.

Mirosław Andrasiak, członek zarządu powiatu zielonogórskiego zapewnił nas, że remont mostu przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. Epidemia koronawirusa jak dotychczas nie przeszkodziła w robotach, a na budowie przestrzegane są wszelkie procedury bezpieczeństwa, aby zapobiec zakażeniu Covid-19. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z wykonawcy, odpukać w niemalowane drewno – śmieje się M. Andrasiak. – Po ostatniej radzie budowy zgodnie stwierdziliśmy, że realizujemy plan. Choć zdaję sobie sprawę z tego, że wiele zależy od tego jak surowa będzie zima – podkreśla. –  Most został oczyszczony z korozji, mamy już za sobą piaskowanie i malowanie – wylicza. – Na finiszu jest wylewanie płyty na jezdni jadąc od strony Cigacic. Trwa betonowanie i zbrojenie kolejnej płyty.

Umowę na remont starego mostu podpisano w lutym. Ruch na nim zamknięto w połowie kwietnia i prace ruszyły. Z mostu nie mogą korzystać też piesi. Zaczęło się od ściągnięcia starej nawierzchni. Wykonawcą jest konsorcjum wrocławskich firm: PWB Inżynieria Jacek Garbacz (lider) i Probudowa.com Sp. z o.o (partner).

Inwestycja zamknie się w kwocie 12 mln zł. Poseł Jerzy Materna pieniądze na remont mostu, osobiście „wychodził” z Funduszu Dróg Samorządowych, ze środków rezerwowych premiera. Warto dodać, że 3 mln zł wkładu własnego do inwestycji wyłożyło Miasto Zielona Góra.

Modernizacja obiektu, który był w katastrofalnym stanie to dobra wiadomość dla mieszkańców Cigacic, Górzykowa, Górek Małych i innych okolicznych miejscowości. Z uwagi na zły stan techniczny obiektu od kwietnia 2019 r. wprowadzono na nim ograniczenie przejazdu pojazdów tylko do 3,5 tony. W zeszłym roku protestowali rolnicy, którzy aby dojechać do swoich pól muszą nadrabiać drogę.

Przypomnijmy, że most otwarto 29 kwietnia 1925r., czyli ponad 95 lat temu. Wyprodukował go Zakład Konstrukcji Stalowych i Mostowych Beuchelt & Co. z Zielonej Góry.

(rk) - WZG