Na starym cmentarzu przy ul. Wrocławskiej przy dużym Krzyżu trwa remont. Po zmianach dojdziemy pod ołtarz w dobrych warunkach. Miasto odnowi też m.in. tablicę z nazwiskami przy „Ścianie Pamięci”.

Jak informuje Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie, 200 tysięcy na zadanie pn. „Remont Nekropolii Zielonogórskiej” przekazał wojewoda lubuski. Droga do Krzyża dostanie nową nawierzchnię asfaltową, po jej obu stronach pojawią się nowe granitowe krawężniki. Nawierzchnia z kostki granitowej znajdzie się też pod ołtarzem. W ramach inwestycji będą wykonane nowe murki oporowe, w planach jest wyczyszczenie i impregnacja granitu.

fot. Rafał Krzymiński

Miasto odnowi m.in. 30 sztuk tablic z nazwiskami („Ściana Pamięci) i tablicę „Pamięci Zesłańców Sybiru oraz wykona i zamontuje odlewy brakujących liter z żeliwa – 12 sztuk o wysokości 10 centymetrów. Dodatkowo przeniesione będą dwa napisy z już istniejących liter.

Część krzewów zostanie wycięta, przewidziano jednak nowe nasadzenia roślin na tzw. Miejscach Pamięci. Cmentarza ozdobią tawuła japońska (10 sztuk), bukszpan kulisty (6 sztuk). Buk zwyczajny (2 sztuki), ostrokrzew (4 sztuki). W sąsiedztwie ołtarza wyrosną tuje kuliste (17 sztuk).

fot. Rafał Krzymiński