Dzisiaj (1.09) na Placu Bohaterów odbyły się uroczystości z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w intencji weteranów i ofiar II wojny światowej.  A następnie miał miejsce przemarsz z kościoła kompanii honorowej, pocztów sztandarowych i pozostałych uczestników wydarzenia na Plac Bohaterów. To tu tradycyjnie zgromadzili się zielonogórzanie.

– Myślę, że dla każdego z nas powinna być to ważna data w historii. Żebyśmy pamiętali o tym, jak wielka tragedia spotkała nie tylko naród polski, ale i cały świat. Setki, dziesiątki milionów ludzi zginęło. Miejmy to w pamięci, bo wojna jest najstraszniejszą z rzeczy, która mogła nam się wydarzyć, stąd tak ważne jest, abyśmy przypominali zwłaszcza młodym ludziom, jak wielki ciężar, wysiłek, koszty niesie ze sobą wojna – Prezydent Janusz Kubicki.

Po uroczystym podniesieniu flagi państwowej, odtworzono Mazurka Dąbrowskiego. Uczniowie Zespołu Edukacyjnego Nr 3 w Zielonej Górze zaprezentowali widowisko słowno-muzyczne. Na koniec był apel pamięci i złożenie wiązanek kwiatów przed pomnikiem Bohaterów.

(rk)-WZG