Jak poinformował prezydent Janusz Kubicki – Zielonogórski Rower Miejski skończył dwa lata. W tym czasie do grona użytkowników systemu zapisało się ponad 33 tysiące osób, które dokonały blisko 633 tys. wypożyczeń.

🚲 W momencie uruchomienia samoobsługowej wypożyczalni rowerów dostępnych było 360 jednośladów w 36 stacjach. Obecnie – po zeszłorocznej rozbudowie – jest już 400 rowerów w 40 punktach w mieście.

🚲 W tym roku po raz pierwszy w historii w wakacyjnym miesiącu lipcu zanotowano w systemie więcej wypożyczeń niż w czerwcu i to o aż 60%, gdy dotychczas do czerwiec był zawsze miesiącem z wyższą frekwencją.

🚲 Tylko w tym roku rowery wypożyczono ponad 86,9 tysięcy razy. Łącznie w ciągu dwóch lat działania wypożyczalni użytkownicy skorzystali z jednośladów blisko 632,8 tysięcy razy.

🚲 Średni czas wypożyczenia roweru na przestrzeni dwóch lat to 13 minut i 58 sekund. Dane pokazują, że użytkownicy najczęściej korzystają z systemu między godz. 15.00 a 16.00, w tym czasie realizują blisko 10 proc. wypożyczeń.

🚲 Najpoprawniejsze stacje wynajmów to:

Wojska Polskiego/Reja – 37 343 wypożyczeń,
1 Maja (Zielona Strzała) – 32 084,
Wojska Polskiego/Wyszyńskiego – 29 203.

🚲 Mieszkańcy najczęściej przejażdżki kończą na stacjach:

Wojska Polskiego/Reja – 38 790 zwrotów,
Wojska Polskiego/Wyszyńskiego – 31 269,
Plac Bohaterów – 31 057.

🚲 Najczęściej pokonywane trasy (wg liczby przejazdów):

Wojska Polskiego/Wyszyńskiego do Wojska Polskiego/Reja – 2 678 przejazdów,
Wojska Polskiego/Reja do Wojska Polskiego/Wyszyńskiego – 2 568,
1 Maja (Zielona Strzała) – Krośnieńska (Zielona Strzała) – 2 028.

Przewartościowanie potrzeb w czasie pandemii poniekąd wymusiło zmianę naszych codziennych nawyków. Teraz bezpieczeństwo stało się priorytetem. I to we wszystkich dziedzinach naszego życia.

Zauważamy, że pandemia wywróciła także transport do góry nogami. Śmiało możemy stwierdzić, że rower już nie jest tylko uzupełnieniem komunikacji publicznej, ale coraz częściej jest jedynym środkiem transportu.

-Zielonogórzanie z roweru miejskiego korzystają już 2 lata i co ważne ten system sprawdza się w codziennej komunikacji. Widzimy, że mieszkańcy chętnie korzystają z Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. To cieszy i mobilizuje do działania – napisał prezydent Janusz Kubicki.

(Materiały Facebook Prezydenta Janusza Kubickiego)