Część pracowników jest w placówce, a część pracuje zdalnie. Muzeum Ziemi Lubuskiej działa mimo, że nie możemy go odwiedzać. O pracy instytucji mówił w Rozmowie na 96 FM Leszek Kania.

Od stycznia ubiegłego roku trwa rozbudowa placówki. Co się zmieni?

“Stoi już nowa część gmachu, w której znajdą się bardzo ważne elementy, związane z naszą działalnością. Myślę o stałych ekspozycjach, pierwszej – związanej z dziejami naszego regionu oraz drugiej – poświęconej bogatym zbiorom sztuki współczesnej. Zmianie ulegnie cała infrastruktura muzeum. Myślę tutaj o sali koncertowej, konferencyjnej, która pomieści 200 osób. Pięknie wyposażonej, zaaranżowanej, z dębowym parkietem i piękną sceną” – Leszek Kania.

Prace, jak podkreślił nasz gość, przebiegają planowo. Leszek Kania zaznaczył też, że inicjatorem rozbudowy był zmarły niedawno Andrzej Toczewski, były dyrektor muzeum.

“W roku 2009 powstał na papierze projekt rozbudowy muzeum, który po 10 latach aktualizowaliśmy i wprowadziliśmy w życie, uzyskując pieniądze na realizację tego zadania. Andrzej Toczewski był inicjatorem rozbudowy, ale i człowiekiem, który zmienił wizerunek muzeum. On do granic możliwości wykorzystał przestrzenie, jakie istniały w tym starym budynku. Mam tu na myśli piwnicy, które zostały zaaranżowane wystawy dotyczące historii zielonogórskiego winiarstwa” – Leszek Kania.
W tym roku nie odbędzie się Noc Muzeów, która w tym roku miała dotyczyć… Chin.

Rozmowa na 96fm – 17.04.2020

Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze – będzie gościem audycji Rozmowa na 96fm. Serdecznie zapraszamy.

Opublikowany przez Wiadomości Zielona Góra Piątek, 17 kwietnia 2020

MK - Radio Index