Miasto podpisało dzisiaj (28.10) umowę z Zakładem Remontowo-Budowlanym Maciej Jakuboszczak na adaptację budynku przy al. Wojska Polskiego 116g na Dom Samotnej Matki. Z ul. Piaskowej przeniosą się do niego podopieczni placówki.

Pierwszą radę budowy poprowadziła Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie. Zwiedziliśmy cały teren z Maciejem Jakuboszczakiem, właścicielem firmy, która wygrała przetarg na remont i Tomaszem Lehmanem, prezesem zarządu Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka (prowadzi ośrodek). W budynku przez lata działało Pogotowie Opiekuńcze. Sąsiaduje z domkami rodzinkowymi (dla młodzieży) i parkiem. W pobliżu działa nowy miejski żłobek.

fot. Rafał Krzymiński ŁZ

Byliśmy też w środku.

– Zaczynamy 2 listopada od prac rozbiórkowych, przygotowania pomieszczeń do remontu – powiedział nam Maciej Jakuboszczak. – W tym roku musimy wykonać instalację elektryczną i części sanitarne. Prac jest dużo, ale nie przewidujemy problemów.

Wykonawca wycenił swoje usługi na kwotę 1 mln 773 tys. zł. W budynku przy al. Wojska Polskiego między innymi przebuduje łazienki i klatkę schodową.

Inwestycja zostanie podzielona na dwa etapy. W pierwszym do 11 grudnia będzie utworzony Dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Tę część prac miasto musi zrealizować do końca roku, bo otrzymało na nią dotację z budżetu państwa na kwotę 872 tys. 665 zł. W drugim etapie do maja 2021 r. powstanie Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

Przed placówką zaplanowano 15 nowych miejsc parkingowych. Do poprawy są jezdnie przy ośrodku. Budynek zostanie ogrodzony.

fot. Rafał Krzymiński ŁZ

 Będzie nowocześnie i funkcjonalnie

Obecna siedziba Domu przy ul. Piaskowej jest w złym stanie. Potrzebny byłby gruntowny remont.

– Przy al. Wojska Polskiego Dom Samotnej Matki i Ośrodek Interwencji Kryzysowej będą działać w znacznie lepszych warunkach – wyjaśnia Tomasz Lehman, przewodniczący zarządu Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka. – Będzie nowocześniej i bardziej funkcjonalnie. Przy ul. Piaskowej mamy do dyspozycji 350 mkw. powierzchni, tu ponad 700 mkw. Rozbudujemy też naszą ofertę, bo stworzymy dom dla samotnych matek z dziećmi i kobiet w ciąży. W całej Polsce niewiele jest takich obiektów, spełniających wymogi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – przekonuje. – Nasz ośrodek o zasięgu regionalnym udzieli pomocy nie tylko zielonogórzankom.

W Domu Samotnej Matki planowanych jest 20 miejsc, w Ośrodku Interwencji Kryzysowej kolejnych 8. Jak wyjaśnia T. Lehman w OIK panie między innymi doświadczające przemocy domowej w rodzinie skorzystają z poradnictwa prawnego, psychologicznego, mediacji rodzinnych. Co roku wsparcie otrzymuje ok. 1000 osób.

Nie zabraknie  świetlicy, stołówki, całego zaplecza socjalnego.

W nowe miejsce placówka trafi w drugiej połowie 2021 roku.

fot. Rafał Krzymiński ŁZ
(rk)-WZG