Dzieci i młodzież od dzisiaj (5.01) będą mogły przebywać poza domem bez opieki dorosłych.

Zakaz samodzielnego przemieszczania się osób do 16 roku życia od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, obowiązywał od października. Przepis ten był krytykowany przez wielu rodziców. Zwłaszcza, że 4 stycznia uczniowie ze wszystkich województw rozpoczęli zimowe ferie, z uwagi na pandemię koronawirusa w jednym terminie. Jeszcze tego samego dnia na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski zapowiedział zniesienie zakazu. – W godzinach 8-16 dzieci będą mogły przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania – mówił minister. – Mamy okres ferii, tych ferii, które niestety nie są takimi prawdziwymi feriami, jakie pamiętamy, jakie mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Chcielibyśmy jednak dać możliwość dzieciom korzystania ze świeżego powietrza – podkreślił.

Minister dodał, że Polska jest w krytycznym okresie, który zdecyduje, czy po 17 stycznia będą mogły zostać poluzowane niektóre obostrzenia.

O złagodzenie obostrzeń dotyczących dzieci apelowała w grudniu Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która przygotowała specjalną petycję.

(rk)-WZG