Budowane Centrum Zdrowia Matki i Dziecka nie może być traktowane, jako panaceum na wszystkie problemy lubuskiej pediatrii – zaznacza Aleksandra Mrozek, radna klubu Samorządowe Lubuskie.  – Po rozmowach ze środowiskiem pediatrycznym, wiem że sytuacja najmłodszych pacjentów jest trudna i złożona. Dlatego Samorządowe Lubuskie przygotowało 4 interpelacje ws. lubuskiej pediatrii – dodaje. Radni chcą wiedzieć, na jakim etapie jest pozyskiwanie kadry lekarskiej, co z dostępem do specjalistycznego sprzętu i jaka będzie liczba łóżek dla pacjentów. – Przecież same mury nie zadbają o zdrowie i życie najmłodszych – podkreśla Wioleta Haręźlak, przewodnicząca klubu Samorządowe Lubuskie.

Z inicjatywy radnych klubu Samorządowe Lubuskie (Wioleta Haręźlak, Beata Kulczycka, Aleksandra Mrozek, Edward Fedko), jutro (5.08) zostanie zwołana Nadzwyczajna Sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego. Głównym tematem obrad będą kontrowersje wokół programu „Lubuskie Bony Wsparcia” o którym zrobiło się głośno, po tym jak przedsiębiorcy wskazywali, że czują się oszukani. – To chyba była jakaś ustawka – sygnalizowali w mediach. Przypominamy, chodzi o pomoc finansową dla lubuskich firm, które ucierpiały w wyniku pandemii. Zdaniem przedsiębiorców pieniądze trafiły do firm, które z wyprzedzeniem wiedziały o programie i jego kryteriach. Sprawę ostro skomentował również prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki >>>tutaj<<<.

Los pokrzywdzonych przedsiębiorców nie będzie jednym tematem, na który zwraca uwagę klub Samorządowe Lubuskie. Kolejny to trudna i złożona sytuacja pediatrii w województwie lubuskim. Radni po konsultacji ze środowiskiem pediatrycznym przygotowali 4 interpelacje dotyczące lubuskiej pediatrii. Jak sygnalizują w naszym regionie wciąż brakuje łóżek specjalistycznych do leczenia dzieci w stanie zagrożenia życia (OIOM), z chorobami zakaźnymi oraz diagnostyki i leczenia niemal wszystkich chorób wieku dziecięcego na poziomie ponadpowiatowym. Dostępność świadczeń wysokospecjalistycznych jest niewystarczająca, a wiele z nich realizuje się poza terenem województwa. Z tego tytułu, co roku NFZ przekazuje podmiotom „zewnętrznym” kwotę równą przeznaczanej na hospitalizacje na terenie województwa. Radni wskazują, że budowane Centrum Zdrowia Matki i Dziecka nie może być traktowane jako panaceum na wszystkie problemy lubuskiej pediatrii, chociażby ze względu na jego wielkość. W placówce mają się znaleźć 52 łóżka pediatryczne, w tym 6 zakaźnych oraz nieznana liczba innych specjalistycznych (aktualnie na oddziale dziecięcym w Zielonej Górze jest ich 40, a wcześniej w powiecie było 70), a także dodatkowe 12 onkologicznych i 6 intensywnej terapii. Stąd mnożą się pytania o to, czy została przeprowadzona analiza oddziaływania Centrum na organizację i jakość opieki pediatrycznej w regionie? Jeżeli tak, to jaki zespół dokonał tej analizy i jakie są wnioski? Radni mają też uzasadnione obawy o to, czy w związku z wyposażeniem nowego szpitala i pozyskiwaniem specjalistycznej kadry  nie ulegną degradacji oddziały pediatryczne w szpitalach powiatowych.

Samorządowe Lubuskie dziwi również fakt, że tak ważna inwestycja została przygotowana bez udziału większości konsultantów wojewódzkich w dziedzinach pediatrycznych. Pojawia się pytanie, czy nie będzie to stanowiło problemów dotyczących otwarcia Centrum?

Radna Aleksandra Mrozek wraca także do tematu listy najważniejszych problemów lubuskiej pediatrii, jaka w 2014 roku powstała w wyniku szerokich konsultacji ze środowiskiem pediatrycznym. Okazuje się, że już 6 lat temu sygnalizowano niedostatki kadrowe, niewystarczającą liczbę lekarzy podejmujących specjalizację w dziedzinie pediatrii, czy brak usług specjalistycznych z zakresu gastrologii i reumatologii dziecięcej. –Chcemy wiedzieć które,  z aż 10 problemów lubuskiej pediatrii zgłoszonych wówczas przez ekspertów zostały rozwiązanie i w jaki sposób? – podkreśla radna.

łch - WZG