…tylko na świeżym powietrzu i przy zachowaniu minimum dwumetrowej odległości od innych osób. Od soboty, 30 maja, rząd wprowadza IV etap luzowania obostrzeń.

Już od jakiegoś czasu mówiło się o możliwości zniesienia obowiązku zasłaniania nosa i ust w województwach, w których liczba zakażonych osób jest najmniejsza. Jednak podczas środowej konferencji premier Mateusz Morawiecki poinformował, że luzowanie obostrzeń dotyczy całego kraju. – Od soboty, 30 maja zmieniamy zasady dotyczące maseczek. W przestrzeniach ogólnodostępnych, jeśli zachowamy odpowiedni dystans społeczny, maseczki nie będą obowiązkowe. W przestrzeni zamkniętej, jeśli uda się zachować normy sanitarne, jak np. u fryzjera, czy w restauracjach, również będzie można ściągnąć maseczki. W sklepie, środkach komunikacji publicznej, kościołach maseczki wciąż będą obowiązkowe – powiedział M. Morawiecki.

Również od soboty, 30 maja, zniesione zostaną limity osób w sklepach, restauracjach i kościołach. W miejscach tych nadal będzie obowiązywać zasada zachowania odpowiedniego dystansu.

Rząd daje też możliwość organizowania zgromadzeń publicznych oraz koncertów plenerowych do 150 osób w przestrzeni otwartej. Podczas tych imprez trzeba będzie mieć założone maseczki. Jednak zgoda na takie zgromadzenie będzie uzależniona od sytuacji epidemiologicznej w danym regionie.

Kolejne luzowania obostrzeń wejdą w życie od 6 czerwca.

* W przyszłą sobotę będzie można już pójść do kina, teatru, opery czy cyrku. Decyzja o otwarciu obiektu będzie należała do właściciela. Pojemność widowni zostanie ograniczona do 50 proc. i obowiązkowe będzie noszenie maseczek.

* Dobra wiadomość także dla miłośników wysiłku: otwarte będą siłownie, kluby fitness, baseny, obiekty sportowo-rekreacyjne. Swoje drzwi otworzą też sauny, salony masażu i salony tatuażu. Najmłodszych zaproszą sale zabaw i parki rozrywki. W obiektach trzeba będzie zachować dystans społeczny.

* Można będzie  też organizować wesela do 150 osób. Goście nie będą musieli nosić maseczek.

Nadal pozostaną zamknięte dyskoteki i kluby. Mogą bowiem stanowić ogniska zakażeń.

Gdzie nosić maseczki?

* Maseczek nie trzeba nosić: w przestrzeni otwartej przy zachowaniu dystansu minimum dwa metry od drugiej osoby; u fryzjera, w zakładach usługowych przy zachowaniu norm sanitarnych; przy stoliku w restauracji.

* Należy nosić maseczki: w sklepach, kościołach, autobusach, tramwajach, kinach, teatrach, cyrkach, w restauracjach do momentu zajęcia miejsca przy stoliku.

(ap)-ŁZ