We wtorek (21.01) Uniwersytet Zielonogórski i Lubuski Sejmik Gospodarczy podpisali porozumienie o współpracy. Ma to pomóc lokalnej gospodarce w szybszym rozwoju, a lubuskim firmom rozwinąć skrzydła.

Uczelnię reprezentował prorektor prof. Wojciech Strzyżewski, Lubuski Sejmik Gospodarczy jego marszałek Marian Babiuch.

– Nie stworzymy innowacyjnej gospodarki bez wsparcia naukowego – przekonuje Marian Babiuch. – Przedsiębiorcy potrzebują wzrostu efektywności produkcji i inteligentnych automatów w fabrykach. Naukowcy z kolei liczą na wykorzystanie swoich pomysłów przez przemysł. Chcemy spotykać się gdzieś pośrodku.

Uniwersytet Zielonogórski i Lubuski Sejmik Gospodarczy, który jest związkiem organizacji biznesowych wspólnie planują m.in. inicjowanie projektów badawczo-rozwojowych. Połączenie obu potencjałów i doświadczeń ma się przyczynić do szybszego rozwoju gospodarczego w Lubuskiem. Bo jak wyjaśnia prof. W. Strzyżewski nauka jest kołem zamachowym gospodarki, a transfer wiedzy musi odbywać się w obie strony. – Tylko wtedy osiągniemy zamierzony cel. Istotne jest, aby wyniki projektów badawczych były szybko wdrażane w przedsiębiorstwach – dodaje.

Oba podmioty zamierzają działać na rzecz rozwoju społecznego, gospodarczego i naukowego województwa lubuskiego.

– Chcemy wzmocnić kooperację, stwarzając studentom, pracownikom uczelni oraz przedsiębiorcom dogodne warunki dydaktycznego i naukowego rozwoju, zgodnego z oczekiwaniami rynku – mówi Marcin Szczęsny, pełnomocnik rektora ds. współpracy z gospodarką.

Porozumienie Uniwersytetu Zielonogórskiego z Lubuskim Sejmikiem Gospodarczym 21-01

– Innowacyjna gospodarka bez współpracy z uczelnią się nie uda – mówiły wczoraj władze Uniwersytet Zielonogórski, przedstawiciele Lubuski Sejmik Gospodarczy oraz przedsiębiorcy przy okazji podpisania porozumienia, które zakłada ścisłą współpracę sejmiku z uczelnią.

Opublikowany przez Radio Index 96 fm Środa, 22 stycznia 2020