Boisz się, że możesz zachorować na koronawirusa? Nie panikuj, wejdź na specjalny serwis internetowy przeznaczony dla osób z objawami sugerującymi zakażenie COVID-19 i sprawdź czy rzeczywiście musisz się martwić!

Serwis internetowy https://covid-monitor.org, powstał w wyniku wspólnych działań Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i firmy CodeLab z Zielonej Góry. Przy projekcie współpracowali pracownicy Uniwersytetu Zielonogórskiego: dr. Sebastian Żurek i dr. hab. Jarosław Piskorski, profesorowie UZ.

– Wkład zielonogórskich specjalistów związanych z wydziałem fizyki i astronomii UZ opiera się o ich unikalną wiedzę z zakresu programowania i analizy danych – mówi Ewa Sapeńko, rzecznik uczelni.

Serwis przygotowali „ludzie dobrej woli”, dlatego jest bezpłatny. Każdy otrzyma poradę (nie ostateczną diagnozę) w oparciu o anonimowy zestaw pytań przypominających wywiad lekarski on-line. Warto dodać, że uwzględnione są zalecenia Ministerstwa Zdrowia. Dane wprowadzane do formularzy będą w posiadaniu poznańskiej uczelni i mają służyć wyłącznie celom poznawczym, a nie komercyjnym.

W serwisie znajdziemy wiele cennych informacji, o lokalizacji specjalistycznych szpitali, aktualnych zarządzeniach, a nawet o popularnych lekach przeciwgorączkowych.

– Poza naszym uniwersytetem, do instytucjonalnej współpracy nad serwisem przyłączają się również inne jednostki badawczo-naukowe i specjaliści z zakresu chorób zakaźnych i epidemiologii – wyjaśnia E. Sapeńko. – Obecnie potwierdzonymi partnerami są: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, Instytut Informatyki Politechniki Poznańskiej oraz prof. dr hab. Krzysztof Korzeniewski – podróżnik i znawca chorób zakaźnych i kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.