Zielonogórscy radni podczas dzisiejszej (12.11) sesji rady miasta zgodzili się zaciągnąć kredyt i przeznaczyć dodatkowe pieniądze na ochronę zdrowia. Prezydent Janusz Kubicki zmiany w budżecie tłumaczy pandemią i mniejszymi dochodami z podatków. – Uważam, że powinniśmy zrobić wszystko, aby przygotować się do tego, co może nastąpić. Obyśmy nie musieli korzystać z żadnego łóżka w Poliklinice. Ale co będzie, jeśli okaże się, że jest taka potrzeba? – argumentował prezydent Zielonej Góry.

   Janusz Kubicki przekonywał radnych, że aby miasto mogło się normalnie rozwijać, budżet musi zostać zbilansowany. Tymczasem epidemia koronawirusa uszczupliła dochody miasta. Zakupiono maseczki i dezynfekatory. Wpływy do budżetu są niższe, bo firmy mają mniejsze dochody i tym samym płacą niższe podatki. Aby pomóc przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w tarapatach przez kryzys gospodarczy, miasto zwolniło ich z części opłat i podatków z czynszów. Konieczne okazało się dofinansowanie MZK. A choć kursów jest więcej, to pasażerów mniej.
Prezydent przekonywał, że dodatkowe pieniądze na walkę z epidemią są niezbędne, bo w Poliklinice potrzebne są m.in. śluzy i instalacje tlenowe. – Musimy być gotowi na trzeci wariant – mówił Janusz Kubicki. –  Oby nigdy nie było takiej potrzeby. Ale jeżeli się okaże, że musimy coś zrobić, to żeby nie było sytuacji, że brakuje nam tlenu czy czegoś jeszcze. Dlatego rozmawiamy, jakie elementy są niezbędne, żeby można było na bazie polikliniki stworzyć dodatkowe ponad 70 miejsc dla chorych.


Za zmianą uchwały budżetowej zagłosowało 17 radnych, przeciw było trzech (Koalicja Obywatelska). Z kolei za zaciągnięciem dodatkowego kredytu było 19 radnych a czterech wstrzymało się od głosu.

W uchwale zapisano, że z uwagi na pandemię i ulgi w podatkach dochody Zielonej Góry spadły o 9 mln zł. Wydatek nieplanowany to 1 mln zł dla Polikliniki i stworzenie miejsc covidowych w hali lekkoatletycznej MOSiR. To jest razem 10 mln zł i o te 10 mln zł ma być zwiększona wartość kredytu.
– Ze względu na to, że do tej pory nie było wykorzystane 13,4 mln zł kredytu, który Państwo uchwaliliście jeszcze w grudniu ubiegłego roku, to dochodzi obecne 10 mln zł. Razem to daje 23,4 mln zł – dodawał wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.
wzg