W sobotę (19.10) odbędzie się VI spacer winiarski Śladami Matyldy z „Winnego miasta”. „Winne miasto” to druga część trylogii „Wendyjska winnica”. Opowiada historię Matyldy, Niemki o wendyjskich korzeniach, pochodzącej z Chwalimia. Dziewczyna pod koniec wojny trafia do Zielonej Góry, przedwojennego Grünbergu.

Początek spaceru o godz. 11.00 na parkingu przy Gazowni. Koniec ok. godz. 13.30 w dawnej Winiarni przy ul. Moniuszki.

Przewodnikami będą Zofia Mąkosa, autorka książki i Przemysław Karwowski, prezes Fundacji Monte Verde.

– Zapraszam Państwa na spacer śladami Matyldy – mówi Zofia Mąkosa. – Tila spędziła w Zielonej Górze trzy lata. Los ciężko ją doświadczał, ale zawsze ucieczką od złych wspomnień była dla niej odziedziczona po przodkach miłość do winnic i winiarstwa. Pójdziemy tropem Matyldy ulicami Winnego Grodu. Spacer będzie okazją, by spojrzeć oczami Matyldy na miejsca wydawałoby się dobrze znane – dodaje autorka.

Obejrzymy trzy dawne piwnice winiarskie. Dowiemy się, jak wyglądało życie w Zielonej Górze w pierwszych miesiącach po drugiej wojnie światowej, i jakie w mieście działały zakłady w 1945 i 1946 r.

W dawnej Winiarni zaplanowano spotkanie z Z.Mąkosą. Będzie można kupić książkę i zdobyć autograf autorki. Każdy uczestnik dostanie folder i pamiątkową przypinkę. Nie zabraknie wyjątkowej niespodzianki związanej z winiarstwem.

Wydarzenie jest realizowane przy wsparciu finansowym Miasta Zielona Góra.

RK.