Prezydent Janusz Kubicki, w kolejnych audycjach w Radiu Index, na falach 96 fm, dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat pandemii koronawirusa i przekazuje najważniejsze informacje mieszkańcom Zielonej Góry. Audycje możemy zobaczyć także na facebooku.

W mijającym tygodniu Janusz Kubicki porównał zmagania z koronawirusem do walki bokserskiej. – To jest dopiero pierwsza runda a my dostaliśmy silne uderzenie w szczękę. Leżymy na deskach. Mam nadzieję, że uda nam się wstać – mówił prezydent w sobotniej audycji. W ciągu tygodnia często powtarzał, że ani świat, ani Polska, ani Zielona Góra nie mogły odpowiednio przygotować się do walki z wirusem. Apelował o współpracę, a nie polityczne przepychanki i jak mantrę powtarzał, że najważniejsze jest teraz pozostawanie w domu. – Czy naprawdę musimy mieć trumny na ulicach jak we Włoszech, żeby zrozumieć skalę zjawiska – pytał słuchaczy. Przy okazji poprosił o spędzenie Wielkanocy w domach. – Okres świąteczny będzie trudnym momentem dla nas wszystkich, wymagającym dużej dyscypliny. Rozumiem, że ktoś chce zawieźć żurek, mazurka do rodziców, ale żeby nie okazało się, że to będzie punktem zapalnym epidemii. Ja ze swoją mamą też rozmawiam tylko przez telefon, unikam kontaktu, nie chodzę do niej. To strasznie boli. Pamiętajmy, że osoby starsze są o wiele bardziej narażone. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy chcemy ryzykować. Warto zacisnąć pięści i te święta spędzić w inny sposób niż zwykle – mówił prezydent.

Odpowiadał też na konkretne pytania mieszkańców. Jednym z często się pojawiających była kwestia Rodzinnych Ogródków Działkowych. – Można przebywać na ogródkach działkowych. Najlepiej tylko w gronie tych, z którymi mieszkamy na co dzień. Nie zapraszajmy sąsiadów, znajomych, nie urządzajmy grilla – odpowiadał J. Kubicki.

Jeden ze słuchaczy zapytał, czy miasto będzie rozdawać maseczki. – Miasto współpracuje z grupami, które szyją maseczki. Między innymi dostarcza im materiały. Będziemy starać się zapewnić maseczki osobom starszym. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem nakazu noszenia maseczek w miejscach publicznych – przyznał prezydent.

W jednej z audycji odniósł się też do wprowadzonego 3 kwietnia zakazu wstępu do lasu.

– Internet rozgrzał się do czerwoności po wprowadzeniu tego zakazu. Jest to konsekwencja zachowań mieszkańców największych aglomeracji, bo w lasach zrobiło się tłoczno jak na deptaku. Nie przestrzegano zasad i dlatego wprowadzono zakaz. Chodziło bardziej o to, żeby nie organizować pikników, wycieczek, a te miały miejsce w największych polskich miastach. W parkach narodowych były tłumy. W Zielonej Górze nie mieliśmy takich przypadków. Ale prawo jest prawem, wiec musimy przestrzegać tych przepisów, chociaż nie jest to proste – podsumował J. Kubicki.

We wtorek, z okazji Dnia Służby Zdrowia, prezydent Zielonej Góry złożył życzenia wszystkim medykom: – Jak najszybszego powrotu do normalności, do swoich rodzin. Bo tego teraz wszyscy najbardziej potrzebują. Żebyście nie musieli więcej mierzyć się z takimi wyzwaniami, jak teraz. Dużo wytrwałości, zdrowia, cierpliwości.

(ap)

Prezydent Janusz Kubicki – życzenia Wielkanocne

Przyjmijcie proszę przede wszystkim życzenia zdrowia, które teraz szczególnie doceniamy i którego tak bardzo potrzebujemy😀 Życzę Wam, aby te Święta Wielkanocne wniosły do Waszych serc wiosenną radość i świeżość, pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję. Niech w nadchodzące Święta rozkwitną Wasze pomysły, kreatywność i energia🐣 Tegoroczna Wielkanoc będzie inna niż wszystkie, życzę Wam w tym wyjątkowym czasie wytrwałości i siły. Zdrowych i Pogodnych Świąt Wielkanocnych 🐣

Opublikowany przez Wiadomości Zielona Góra Piątek, 10 kwietnia 2020