Spółka Stelmet, jedna z największych zielonogórskich firm, podjęła drastyczną decyzję – wstrzymanie produkcji od 1 kwietnia.

Decyzja zarządu firmy dotyczy zakładów położonych w Zielonej Górze (jeden wybudowany w miejskiej Strefie Aktywności Gospodarczej, drugi w Starym Kisielinie), Jeleniowie i Lubięcinie. Załoga licząca ponad tysiąc pracowników będzie stopniowo wysyłana na urlopy. Procedurę wygaszania produkcji uruchomiono w minioną środę, zostanie zakończona do końca marca. Przerwa w produkcji ma potrwać do połowy kwietnia.

Władze spółki decyzję o czasowym wstrzymaniu produkcji uzasadniają epidemią koronawirusa, która doprowadziła do zamknięcia sklepów i centrów sprzedaży w wielu europejskich państwach. Decyzja motywowana jest także troską o bezpieczeństwo pracowników firmy i jej handlowych partnerów oraz klientów.

W tym miejscu warto wyjaśnić, że Stelmet jest jednym z największych w Europie producentów ekologicznego paliwa, tzw. pelletu, oraz ponad 800 wyrobów zaliczanych do drewnianej galanterii ogrodowej, np. altan, płotków itd. Aż 98 proc. produkcji firmy trafia na eksport, w tym na rynek północnoamerykański.

(pm)