Dziś w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze, prezes jednostki, Grzegorz Buda podpisał umowę na zakup licencji innowacyjnego programu wspomagającego poszukiwanie osób zaginionych. Aplikacja opiera się na automatycznej detekcji ludzi zaginionych w wyniku przetwarzania zdjęć lotniczych pozyskiwanych przez bezzałogowe statki powietrzne. Program powstał w efekcie kilkuletniej pracy naukowców Uniwersytetu Wrocławskiego: prof. Tomasza Niedzielskiego, dr Bartłomieja Mizińskiego oraz Mirosławy Jureckiej.

Obraz może zawierać: 4 osoby, ludzie siedzą, tabela i w budynku

Jesteśmy dumni, że już za kilka dni będziemy mogli korzystać podczas realnych poszukiwań z tego programu, który w znacznym stopniu ułatwi i skróci czas przeszukiwania kolejnych obszarów. Aplikacja jest intuicyjna i prosta w obsłudze, działa offline, więc będziemy mogli z niej korzystać w niemal każdych warunkach.

W tym ważnym dla naszej jednostki dniu towarzyszyły nam osoby, które już od kilku lat wspierają działalność grupy poszukiwawczo-ratowniczej i dbają o jej rozwój: Waldemar Michałowski – dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Zielona Góra, st. bryg. Maksymilian Koperski – zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Zielonej Górze oraz Krzysztof Gajda – zastępca Komendanta Miejskiego Policji.

Z wielkim zainteresowaniem wszyscy obejrzeli praktyczną prezentację pokazującą możliwości zakupionego przez nas systemu. Zdjęcia zrobione z drona zostały przez program przeanalizowane w ciągu 2 minut. Kolejne 3 minuty osoba obsługująca program przeglądała wytypowane zdjęcia, na których prawdopodobnie mogła znajdować się poszukiwana osoba.

Aplikacja SAR UAV to nieocenione wsparcie w poszukiwaniu osób zaginionych. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mamy możliwość sięgnąć po tę najnowszą technologię i wykorzystywać ją w realnych działaniach.

materiały: Osp Jarogniewice