„Kopana” w reprezentacyjnym wydaniu? Tego w regionie zbyt często nie doświadczaliśmy! A już walka o realną stawkę, jaką jest udział w mistrzostwach świata, to nie lada gratka dla lubuskich kibiców piłkarskich. W przyszłym tygodniu czeka nas turniej eliminacyjny do futsalowego mundialu.

Futsal, czyli piłka nożna halowa pięcioosobowa, to jak sama nazwa wskazuje, odmiana piłki nożnej, która jest rozgrywana pod dachem. Drużyny liczą po pięciu graczy, z których jeden strzeże dostępu do bramki. – Nazywajmy to piłką halową, bo jak ludzie słyszą futsal, to nie bardzo wiedzą o co chodzi. To jest fajna piłka do oglądania. Gra jest szybka, może inna niż na dużym boisku, ale warto z tego skorzystać –zachęca Robert Jagiełowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze i zaprasza do hali CRS.

„Halówka” to młodsze rodzeństwo piłki nożnej. I choć początki, jeszcze na zasadzie gry pokazowej, datowane są na lata 30. ubiegłego wieku, to pierwsze mistrzostwa świata odbyły się niedawno, bo 30 lat temu, gdy futsal znalazł się pod jurysdykcją FIFA. W futsalu, w znakomitej większości karty rozdają ci, którym piłka „nie przeszkadza” także na trawiastym boisku. Pięciokrotnymi mistrzami świata są Brazylijczycy, tytułu bronią Argentyńczycy, zaś dwukrotnie trofeum wznosili w przeszłości Hiszpanie – obecni wiceliderzy światowego rankingu. Oni pojawią się w Zielonej Górze ze statusem faworyta imprezy. – Sama nazwa Hiszpania wskazuje na to, że w jakąkolwiek piłkę nie grają, to są dobrzy – uśmiecha się dyrektor MOSiR-u. – Tylko Brazylia mogłaby ich przebić – uważa Kamil Żeberski z Lubuskiego Związku Piłki Nożnej, odpowiedzialny za organizację imprezy.

Oprócz Hiszpanów, do Zielonej Góry przyjadą także reprezentacje Finlandii i Gruzji, które w rankingu są notowane niżej od biało-czerwonych. Kadra prowadzona przez Błażeja Korczyńskiego plasuje się na 28. pozycji, Finowie są trzy lokaty niżej, Gruzini na 41. miejscu. – Mecz z Hiszpanią będzie wisienką na torcie, odbędzie się w niedzielę, 27 października o 20.00 – zapowiada K. Żeberski. Awans do kolejnej rundy eliminacji wywalczą dwie najlepsze drużyny turnieju w Zielonej Górze. Idealny scenariusz to taki, w którym Polacy mierzyliby się z Hiszpanią, będąc już pewnymi awansu.

Futsal gościł już w przeszłości w Zielonej Górze. W hali CRS rozegrano tzw. „Turniej Czterech Narodów” oraz towarzyski dwumecz z Belgami. Wyniki były korzystne dla biało-czerwonych, a o atmosferę na trybunach dbały m.in. dzieci z zaproszonych akademii piłkarskich. Kadrze się podobało! Teraz ma być podobnie. – Będą strefy kibica, będzie kartoniada, zorganizowany doping. Myślę, że poczujemy wielką piłkę w Zielonej Górze – uważa K. Żeberski.

(mk)

Eliminacje do MŚ w CRS

* czwartek, 24 października:

– 17.00 Hiszpania – Finlandia

– 20.00 Polska – Gruzja

* piątek, 25 października:

– 17.00 Gruzja – Hiszpania

– 20.00 Polska – Finlandia

* niedziela, 27 października:

– 17.00 Finlandia – Gruzja

– 20.00 Hiszpania – Polska