Dzisiaj (23.09) na lotnisku w Przylepie zielonogórska firma Hertz Systems zaprezentowała system neutralizujący drona. Pokaz był bardzo widowiskowy.

Dzisiaj (23.09) na lotnisku w Przylepie zielonogórska firma Hertz zaprezentowała system neutralizujący drona. Pokaz był…

Opublikowany przez Wiadomości Zielona Góra Środa, 23 września 2020

Drony z roku na rok zyskują na popularności, co ma nie tylko pozytywne skutki. Drony stanowią zagrożenie dla samolotów załogowych w pobliżu lotnisk. Chyba najlepszym przykładem jest lotnisko w Dubaju, gdzie dron wstrzymał ruch powietrzny na około pół godziny. Podobne incydenty zdarzają się w Polsce na lotnisku Chopina w Warszawie.

BSP (bezzałogowy statek powietrzny) potencjalnie może być niebezpieczny podczas imprez masowych. Łatwo wyobrazić sobie niestety drona zrzucającego bombę lub wlatującego w tłum ludzi. Taki incydent odnotowano zresztą na meczu piłkarskim Serbia – Albania w eliminacjach do EURO 2016, gdzie dron pojawił się nad boiskiem i doprowadził do przerwania wydarzenia.

Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego Polska jest jednym z krajów, w których rynek dronów rozwija się najszybciej.

W odpowiedzi na te zagrożenia Hertz Systems wymyślił system antydronowy Jastrząb. Jak możemy przeczytać na stronie firmy, system jest wyposażony w niezawodny software, który wykrywa niezliczoną ilość dronów symultanicznie. Co ciekawe wykrywalność dronów wynosi 100 proc. System Jastrząb można wykorzystywać stacjonarnie, ale i na platformie mobilnej, ma zastosowanie w ochronie stałej obiektów i imprez masowych. Dookólny radar umożliwia monitorowanie terenu w obrębie 360 stopni i w promieniu 3 000 m. System monitoruje teren w czasie rzeczywistym, rozróżniając drony od samolotów załogowych i ptactwa, co całkowicie eliminuje ryzyko pomyłki.

– Firma Hertz Systems już od ponad 30 lat projektuje, wdraża i produkuje systemy dla bezpieczeństwa i obronności. Dzisiaj (23.09) mamy przyjemność zaprezentować bardzo nowoczesny system zabezpieczenia przed dronami – mówi Zygmunt Trzaskowski, prezes Hertz Systems. – Mobilny system Hawk (Jastrząb) jest zamontowany na bazie mercedesa sprintera, gdzie mamy centrum dowodzenia i najnowocześniejszy maszt. Tam są specjalne detektory pozyskane z nowoczesnych technologii wojskowych, czyli radary i radionamierniki – tłumaczy. – Hawk jest przystosowany dla takich obiektów jak dla przykładu lotniska i areszty śledcze. Przyda się przy zabezpieczaniu imprez masowych. Nasi inżynierowie pracowali nad tym systemem ponad pięć lat. Pokazujemy najbardziej innowacyjną na świecie technologię. Jesteśmy w stanie przejąć kontrolę nad obcym dronem – podkreśla.

Co ważne specjalny neutralizator wysyła sygnał zakłócający. System odcina komunikację między dronem i operatorem, co powoduje jego bezpieczne sprowadzenie na ziemię.

(rk)-WZG