Zielonogórscy policjanci zatrzymali 8 osób podejrzanych o kradzieże katalizatorów w lutym i w marcu w Zielonej Górze. Straty pokrzywdzonych wyniosły ponad 150 tys. złotych. 3 osoby zostały aresztowane na 3 miesiące, 5 osób jest pod policyjnym dozorem. Dwóch z zatrzymanych odpowie także za kradzież rozbójniczą w zielonogórskim komisie.

W nocy z 5 na 6 marca w jednym z komisów samochodowych w Zielonej Górze został pobity właściciel, który zastał na terenie firmy dwóch mężczyzn kradnących katalizatory z zaparkowanych samochodów. Sprawcy ukradli wtedy katalizatory z 28 pojazdów.

fot. KMP Zielona Góra

Zdarzenie to okazało się być powiązane z innymi kradzieżami katalizatorów z samochodów na parkingach w Zielonej Górze w lutym i w marcu br. Zielonogórscy policjanci z Wydziału Kryminalnego prowadzili intensywne działania operacyjne w sprawach tych kradzieży. Ich profesjonalna praca i zaangażowanie doprowadziły do zatrzymania całej grupy odpowiedzialnej za kradzieże katalizatorów z 65 samochodów w naszym mieście. Straty pokrzywdzonych wyniosły ponad 150 tysięcy złotych.

 

1 kwietnia w trakcie nocnych działań prowadzonych wspólnie z policjantami kryminalnymi z Komisariatu II Policji zatrzymany został w Nowogrodzie Bobrzańskim 27-letni mieszkaniec Żar. Mężczyzna miał przy sobie narzędzia do wycinania katalizatorów z aut. 27-latek usłyszał zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniami do samochodów. Podejrzany decyzją sądu został oddany pod policyjny dozór.

fot. KMP Zielona Góra

Następnego dnia (02.04) zatrzymane zostały do sprawy kolejne 3 osoby: 25-letni mieszkaniec powiatu żarskiego oraz 31-letni mieszkaniec Zielonej Góry i jego 28-letnia żona. W miejscach zamieszkania zatrzymanych policjanci znaleźli kolejne narzędzia do kradzieży katalizatorów oraz kilka skradzionych katalizatorów. Podczas prowadzonych przez policjantów czynności okazało się, że obydwaj mężczyźni kradli katalizatory, a kobieta była paserem kradzionych urządzeń. Ponadto 31-latek był jednym z dwóch napastników z komisu samochodowego i usłyszał również zarzut kradzieży rozbójniczej. Obydwaj mężczyźni decyzją sądu zostali aresztowani na 3 miesiące. Kobieta została oddana pod policyjny dozór.

fot. KMP Zielona Góra

Zielonogórscy kryminalni nadal pracowali przy tej sprawie. Od 21 do 23 kwietnia policjanci zatrzymali w kolejne cztery osoby zamieszane w kradzieże. Jednym z zatrzymanych był 35-latek z Zielonej Góry – jak się okazało brat zatrzymanego wcześniej 31-latka. To drugi ze sprawców napadu w komisie, usłyszał zarzuty za kradzieże, kradzieże z włamaniem i kradzież rozbójniczą. Starszy brat również decyzją sądu został aresztowany na 3 miesiące.

Zatrzymany został również inny zielonogórzanin, 32-latek zamieszany w paserstwo skradzionych katalizatorów. Sąd zdecydował o policyjnym dozorze dla podejrzanego.

Jako ostanie z grupy zatrzymane zostały dwie kobiety z powiatu żarskiego: 25-latka i 21-latka. Kobiety usłyszały zarzuty kradzieży i paserstwa. Obydwie sąd oddał pod policyjny dozór.

fot. KMP Zielona Góra

 

Jak się okazało w trakcie prowadzonego postępowania, cztery osoby –  dwóch mężczyzn i dwie kobiety z powiatu żarskiego – były wcześniej notowane i zatrzymywane przez żarskich policjantów za kradzieże katalizatorów i kradzieże z włamaniem do samochodów.

fot. KMP Zielona Góra

 

Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci kryminalni z KMP w Zielonej Górze nadal prowadzą operacyjne działania. To kolejna grupa zatrzymana przez zielonogórskich policjantów za kradzieże katalizatorów. Pod koniec stycznia zatrzymane były dwie inne osoby dokonujące takich kradzieży.

fot. KMP Zielona Góra

W Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze prowadzone jest śledztwo w tej sprawie. Podejrzanym za kradzieże rozbójnicze i kradzieże z włamaniem grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Za kradzieże i paserstwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Sprawcy działający w recydywie mogą otrzymać karę w górnej granicy zagrożenia podwyższonej o połowę.

materiały: KMP Zielona Góra