Trener Ireneusz Łuczak ma na pierwszych treningach do dyspozycji 19 zawodników. AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego szykuje się do pierwszoligowego sezonu. W klubie zaszło sporo zmian.

Akademicy na pierwszym treningu spotkali się w poniedziałek. Głód piłki ręcznej po przerwie spowodowanej epidemią był tak duży, że wszyscy zameldowali się w hali długo przed rozpoczęciem zajęć. – Nie wiem, czy nie będę musiał ich na początku poskramiać, żeby nie zaczęli za ostro. Trening zaplanowałem na 18.00, a oni już od godziny w hali! – cieszył się Ireneusz Łuczak, który w tym roku samodzielnie poprowadzi zespół zielonogórzan. W ostatnich sezonach miał wsparcie w postaci asystenta Łukasza Jacykowskiego.

Skład został znacząco odmłodzony. Przodują zawodnicy, którzy granie w pierwszoligowym zespole połączą z rozpoczęciem studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim. – Jest nas 19 i z tego grona aż 12 to nowi gracze. Mamy bardzo młody zespół, ale ja tak chciałem – zaznaczył I. Łuczak.

Nowe twarze to zawodnicy pochodzący  m.in. z Poznania i Głogowa, ale też z dalszych zakątków kraju, jak np. środkowy rozgrywający, 19-letni Hubert Kamiński, który przyjechał z Puław. – Mamy być zespołem młodych walczaków. Obyśmy to udowodnili na parkiecie. Mam nadzieję, że zostanę tu na dłużej – dodał nowy zawodnik.

Drużyna trenuje dwa razy dziennie, od poniedziałku do piątku. Pracę treningową będą finalizować sparingi – w każdy weekend do startu ligi Na pierwszy sparing, już w tę sobotę, zielonogórzanie udadzą się do Leszna, na pojedynek z Realem Astromalem, z którego do zespołu akademików postanowił wrócić Hubert Kuliński. – Głód piłki ręcznej jest bardzo duży. Nie mogłem się już doczekać pierwszego treningu. Przed nami okres ciężkiej pracy. Cieszę, że tu wróciłem – stwierdził.

– Bardzo zabiegałem o to, żeby Hubert do nas wrócił. Ten zespół od początku jest komponowany przeze mnie, za wszystko biorę odpowiedzialność, ale ja lubię odpowiedzialność – zapewnił trener, który liczy, że przykładem dla młodych będzie najstarszy w zespole Cyprian Kociszewski. 32-latek ostatni rok stracił ze względu na kontuzję. – Nikomu w pesele nie patrzyłem, ale chyba faktycznie jestem tym najstarszym –przyznał popularny „Cypis”. – Chodzi o to, żeby każdy każdemu pomagał na tyle, na ile potrafi.

Tym razem w I lidze są aż 44 zespoły, które podzielono na cztery grupy. Zielonogórzanie trafili do grupy B. – Chcemy powalczyć o jak najwięcej zwycięstw. Mam nadzieję, że sprawimy jak najwięcej niespodzianek. Więcej o możliwościach zespołu będę  mógł powiedzieć po meczach sparingowych. Nie chciałbym, żebyśmy byli w ogonach ligi – zakończył I. Łuczak.

mk (ŁZ)

Terminarz I rundy:

* 19-20 września: SPR Gorzyce Wielkie (wyjazd)

* 26-27 września: WKS Śląsk Wrocław (dom)

* 3-4 października: Stal Gorzów (wyjazd)

* 10-11 października: WKS Grunwald Poznań (dom)

* 17-18 października: Olimp Grodków (wyjazd)

* 14-15 listopada: Ostrovia Ostrów (dom)

* 21-22 listopada: GOKiS Kąty Wrocławskie (wyjazd)

* 28-29 listopada: Real Astromal Leszno (dom)

* 5-6 grudnia: Bór-Joynext Oborniki Śląskie (wyjazd)

* 12-13 grudnia: Siódemka Miedź Legnica (dom)