W piątek (14.02) o godz. 13.00 w galerii „Rektorat” przy ul. Licealnej 9 (siedziba rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego), odbędzie się wernisaż wystawy Kazimierza Pawlaka (z udziałem autora) pn. „Zaszklenie”.

fot. Uniwersytet Zielonogórski
fot. Uniwersytet Zielonogórski

Prof. Kazimierz Pawlak ur. się w 1957 r. W latach 1977-1982 studiował w PWSSP we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta). Dyplom z zakresu szkła artystycznego uzyskał w pracowni prof. Zbigniewa Horbowego. Profesor zwyczajny. Prowadzi jedną z pracowni dyplomujących dla studentów I i II stopnia. Uczestnik 164 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą m.in. w Japonii, Niemczech, Francji, USA, Czechach i wielu festiwali szkła.

W 1988 r. został stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki w Czechach. W 1994 r. uzyskał stypendium twórcze w Creative Glass Center of America w Millville, New Jersey USA.

Uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011), Złotą Odznaką ZPAP (2018) i Złotą Odznaką Towarzystwa Miłośników Wrocławia (2018).

Prace profesora Pawlaka nagradzano na ekspozycjach w USA, Japonii, Wrocławiu. Można je obejrzeć m.in. w Muzeum Sztuki Stosowanej w Budapeszcie, Pinakothek der Moderne w Monachium, Museum of American Glass w USA i  Muzeum Szkła Studio AJETO w Czechach.

fot. Uniwersytet Zielonogórski
fot. Uniwersytet Zielonogórski