25 lipca 2020  w pałacowym parku w Starym Kisielinie odbędzie się Kośba, czyli sianokosy jak dawniej. Wydarzenie będzie próbą odtworzenia starych zwyczajów, które niegdyś towarzyszyły ludziom podczas koszenia trawy i zboża.

Siegniemy do podań Oskara Kolberga, który opisał zwyczaj zwany „frycem” lub „wilkiem”. Według relacji etnografa młody kosiarz, który pierwszy raz brał udział w koszeniu, chcąc wkupić się do grona dorosłych mężczyzn, musiał przejść wiele prób. Gdy wykazał się we władaniu kosą, gromada kosiarzy w towarzystwie muzyki udawała się do domu gospodarza lub pana, u którego pracowano. Przedstawiaiano nowego kandydata na kosiarza, poddawano go kolejnym próbom i proszono gospodarza o datki na jego wykupienie. Całość wieńczyła zabawa z muzyką i tańcem, którą musiał ufundować oczywiście „fryc”.

Jak będzie wyglądał ten zwyczaj na żywo? Kto tym razem będzie „frycem” i czy uda mu się wkupić do grona dorosłych kosiarzy? Przekonamy się o tym już 25 lipca podczas „Kośby” w Starym Kisielinie. Widzowie, którzy przybędą do na to wydarzenie będą mogli nie tylko przyjrzeć się odtwarzaniu zwyczaju, ale także samemu poddać się próbom na kosiarza, wziąć udział w konkursach i wysłuchać koncertu ludowej kapeli „Wióry lecą”.

Początek o godz. 17.00. Ogranizatorami wydarzenia są Zielonogórski Ośrodek Kultury – filia w Starym Kisielinie oraz Stowarzyszenie „Akademia Tradycji”.

is - WZG