Trylinki kiedyś były modne. Wykładano nimi ulice w Zielonej Górze. Moja ukochaną ul. Wesołą czy Morelową i Warskiego. Sześciokątne bloki z betonu dobrze pełniły swoją rolę – pisze Tomasz Czyżniewski.

Zdjęcie profilowe Tomasza Czyżniewskiego, Obraz może zawierać: 1 osobaObrazki z Zielonej Góry

Ulica Warskiego (wcześniej Nowomiejska) pół wieku temu była o wiele dłuższa niż obecnie (dzisiaj to ul. dr Pieniężnego). Pod koniec lat 60. łączyła Bohaterów Westerplatte z Chopina. I wtedy właśnie zrównano ją z ziemią pod budowę centrum administracyjnego. Jak ten świat się zmienia. Popatrzcie czym była wyłożona ta ulica. To trylinki.

Trylinki kiedyś były modne. Wykładano nimi ulice w Zielonej Górze. Moja ukochaną Wesołą czy widoczne na zdjęciach ul. Morelową i Warskiego. Sześciokątne bloki z betonu (jako dziecko ledwo mogłem je podnieść) dobrze pełniły swoją rolę. 

Pisałem o nich wielokrotnie. Jednak nigdy nie dochodziłem do tego skąd wzięła się taka dziwna nazwa. Dla mnie trylinka, to była… po prostu trylinka .

Wczoraj pokazywałem piękne walce drogowe z muzeum drogownictwa. Tam też znalazłem wytłumaczenie mojej trylinkowej niewiedzy. Zacytuję: „Nazwa „trylinka” pochodzi od inż. Władysława Trylińskiego, który opatentował oraz rozpowszechnił płyty i kostki betonowe. To nawierzchnia ulepszona brukowa. Kształt sześciokąta foremnego okazał się najpraktyczniejszy ponieważ nie wycierały się krawędzie ja przy kwadratach…”.
Tryliński opatentował „trylinkę” w 1935 r. Na mojej Wesołej leżała z 40 lat.

#DawnaZielonaGóra #Morelowa #Warskiego
Przypominam, że w moich tekstach o dawnej Zielonej Górze, wykorzystuję również Wasze wspomnienia. Dopisanie uwag i wspomnień traktuję jako zgodę na publikację.

Obrazki z Zielonej Góry Ulica Warskiego (wcześniej Nowomiejska) pół wieku temu była o wiele dłuższa niż obecnie…

Opublikowany przez Tomasza Czyżniewskiego Wtorek, 4 sierpnia 2020

Tomasz Czyżniewski
codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz